По-рисковите валути регистрират понижаване

16 октомври 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът се насочи към най-доброто си седмично представяне от месец насам, тъй като случаите на коронавирус се увеличават, а инвеститорите се насочват към сигурни класове активи. Във Великобритания и Европа бяха въведени нови ограничения за борба с COVID-19. Доларовият индекс повиши стойността си до двуседмичен връх от 93.91 пункта спрямо кошницата от валути. Влошаващата се обстановка в Европа е сериозен удар по скоростта на възстановяването на световната икономиката и засилва дефлационните рискове. Най-силно засегнати са чувствителните валути към риск, като австралийския и новозеландския долар, които отчетоха понижаване с почти 1% по време на сесията в четвъртък. Австралийският долар е загубил 2% от стойността си за последната седмица, след речта на централната банка на Австралия, a еврото се понижи с около 1% на седмична база поради новите ограничителни мерки в Европа.

Азиатските акции бяха подложени на разпродажби в петък сутринта, тъй като инвеститорите търсеха активи убежище, като например щатски долари, страхувайки се, че ще се възобновят случаите на липса на ликвидност поради фискалните стимули, които биха изкривили световната икономика. Предложението на президента Доналд Тръмп в четвъртък за увеличаване на размера на пакета от фискални стимули, за да спечели подкрепата на републиканците и демократите помогна за намаляване на загубите на Уолстрийт, въпреки че много инвеститори все още смятат, че сделка е малко вероятна преди ноември. На Уолстрийт Dow Jones се понижи с 0.07%, S&P отчете загуба от 0.15%, а Nasdaq се понижи с 0.47%.

Цените на петрола се понижиха в петък по време на азиатската сесия поради опасенията, че големите производители ще продължат и за напред с плановете си да облекчават съкращаването на доставките, дори когато повишаването на случаите на COVID-19 в Европа и САЩ ограничава търсенето в два от най-големите региона, които консумират гориво в света. Фючърсите на петрола Brent за декември се понижиха с 0.5% до 42.94 долара за барел, докато лекият суров петрол WTI за доставка през ноември се понижи с 0.4% до 40.8 долара за барел.

През днешния ден инвеститорското внимание ще бъде насочено към данните за инфлацията в еврозоната за месец септември в 12:00, както и данните от САЩ за продажбите на дребно в 15:30 часа българско време.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.