Подкрепата към щатския долар продължава

12 май 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Щатският долар отчете колеблива сесия в сряда, което бе предизвикано от публикуването на инфлационните данни в САЩ. Инвеститорите видяха, че водещият CPI е достигнал 8.3% на годишна база, което е над очакваните 8.1%, и отчита леко забавяне в сравнение с предишния темп от 8.5%. Доларовият индекс се покачи след публикуването на данните над 104 пункта, преди да се оттегли, в резултат на реализиране на част от печалбите. От една страна, стойностите надхвърлиха очакванията, което предполага, че инфлационният натиск в Съединените щати остава повишен. От друга страна, фактът, че темпът на растеж се забавя, предполага, че индексът на потребителските цени вече е достигнал връх и може да продължи да губи инерция през следващите месеци. Поради тази причина е възможно Фед да смекчи тона си в даден момент, особено след като притесненията за рецесия продължават да нарастват.

По-рано през деня единната европейска валута беше подкрепена от Кристин Лагард, която повтори, че програмата за закупуване на активи трябва да бъде приключена в началото на третото тримесечие и се очаква постепенно повишаване на лихвите, което може да дойде само няколко седмици по-късно. Докладът за инфлацията в САЩ не променя общата нагласа към зелените пари, тъй като Фед ще има нужда от няколко месеца по-ниска инфлация, за да премине към по-малко агресивен тон. По този начин e възможно да видим допълнителна подкрепа към щатския долар за сметка на еврото в близко бъдеще. 

Гледайки напред, следенето на инфлацията става още по-трудно в настоящата среда, след като съществуват огромни неизвестни около ценовия натиск, дължащ се на войната в Украйна, както и степента на икономическо забавяне в Китай и въздействието върху веригите за доставки поради безкомпромисната политика на Китай за „нулев COVID-19“. 

Цените на петрола скочиха в сряда, след като претърпяха спад с над 10% през предишните две сесии, подкрепени от опасенията за доставките, тъй като потоците на руски газ към Европа намаляха и Европейският съюз работи за получаване на подкрепа за руско петролно ембарго. Потоците на руски газ към Европа през Украйна спаднаха с една четвърт, след като Киев спря използването на основен транзитен маршрут, обвинявайки намесата на окупационните руски сили. Това беше първият път, когато износът през Украйна беше прекъснат от началото на конфликта. Европейският съюз предложи ембарго върху руския петрол, което според анализаторите ще затегне допълнително пазара и ще промени търговските потоци. Гласуването, което се нуждае от единодушна подкрепа, беше отложено, тъй като Унгария се забави с взимането на решение. „Цените ще продължат да се покачват, особено ако Европейският съюз постигне споразумение за постепенно прекратяване на покупките на руски петрол през остатъка от тази година“, каза Андрю Липоу, президент на Lipow Oil Associates в Хюстън. Запасите от суров петрол в САЩ се повишиха с повече от 8 милиона барела през последната седмица поради друго голямо освобождаване на стратегическите резерви, съобщи Администрацията за енергийна информация. Търговските запаси от суров петрол нарастват, тъй като Белият дом избра да „наводни“ пазара с петрол, за да компенсира покачването на цените.

Важните новини за деня започват в 9:00 часа с публикуването на данните за брутния вътрешен продукт на Великобритания. В 15:30 часа ще се запознаем с индекса на производствените цени в САЩ, както и с молбите за помощи на безработни в страната.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.