14 август 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът се повиши в петък, подпомогнат от силните данни за работните места в САЩ, както и от по-голямото търсене в световен мащаб на сигурни убежища на фона на опасенията за възстановяването на икономиката от коронавирус. Австралийският долар се търгуваше на ниво от 0.7138, след като се отдръпна от 18 месечен връх преди седмица. Новозеландският долар се търгуваше под натиск около 0.6537 за долар, тъй като страната се сблъска с ново огнище на COVID-19. Промишленото производство на Китай се повишава с по-бавен темп от очаквания през юли, а продажбите на дребно се понижават за седми пореден месец. Молбите за помощи при безработица в САЩ се понижават за първи път под един милион от началото на пандемията. 10-годишната доходност по щатските облигации е почти 15 базисни пункта тази седмица, което е най-рязкото повишение от началото на юни. Йената се търгуваше спрямо щатският долар на ниво от 106.94 за долар по време на сутрешната търговия.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 се понижи с 0.05%, докато японските фючърси на Nikkei 225 се повишиха с 0.06%, след като индексът Nikkei 225 затвори с повишение от 1.78% достигайки 23 249.61 пункта в четвъртък. Фючърсите на хонконгския индекс Hang Seng се понижиха с 0.13%. Широкият индекс S&P 500 завърши търговската си сесия по-ниско в четвъртък, след като за кратко се търгуваше над рекордно високото си ниво за втори пореден ден, а Dow Jones също се понижи след разочароващата прогноза на Cisco Systems Inc.
Цените на петрола се повишиха в петък и се насочиха към втора седмица на печалби на фона на нарастващата увереност, че търсенето на гориво започва да се увеличава, въпреки пандемията на коронавирус. Сортът Brent се повиши с 14 цента или 0.3% до 45.10 долара за барел, отчитайки седмична печалба от 1.6%. Лекият суров петрол (WTI) се повиши с 12 цента или 0.3%, до 42.36 долара за барел. През тази седмица американският лек петрол постига печалба от близо 3%. Все пак Международната агенция по енергетика намали прогнозата си за търсенето на петрол за тази година и заяви, че ограничените пътувания по-въздух поради пандемията от COVID-19 ще намали потреблението на петрол в световен мащаб тази година с 8.1 милиона барела на ден.
Златото се понижи в петък сутринта по време на азиатската сесия заради появяващите се признаци на икономическо възстановяване на икономиката на САЩ. Повишението на долара оказа натиск върху златото, но спирането на преговорите за последващи стимулиращи мерки за COVID-19 в САЩ ограничи загубите при метала. Фючърсите на злато се понижиха с 0.71% до 1 956.40 долара за унция.
През днешния ден ще бъдат оповестени данните за продажбите на дребно за месец юли в САЩ към 15:30 часа българско време.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.