Петролът спадна с 6% в най-голямата загуба за една година

5.10.2023 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

В сряда се наблюдава най-големият еднодневен спад на цените на суровия петрол от септември 2022 г., спадайки с около 6%. Спадът последва покачване, което започна през юни и се основаваше повече на производствените стратегии на ОПЕК, предназначени да предизвикат най-голяма паника от страна на предлагането, отколкото търсенето, подкрепено от силните глобални икономически условия. В крайна сметка третото тримесечие отбеляза почти 30% увеличение на цените на суровия петрол. В сряда основата на митинга отстъпи по начин, който не се е случвал досега през тези три месеца.

West Texas Intermediate, или WTI, суровият петрол с доставка през ноември, продаван на борсата в Ню Йорк, намаля с $5,01, или 5,6%, до $84,22 за барел. Бенчмаркът на суровия петрол в САЩ падна със 7% за седмицата и достигна историческо дъно от $84,17 по-рано. Спадът може да достигне $81, според Сунил Кумар Диксит, главен технически стратег в SKCharting.com, ако WTI от $84 не привлече купувачи. След като достигна едномесечно дъно при $85,77 в 14:30 ET, търгуваният в Лондон Брент за най-активния декемврийски договор се понижи с $5,11, или 5,6%, до $85,91 в 14:30 ET. Световният бенчмарк за суров петрол падна с 10% за седмицата.

Спадът в цените на петрола в сряда се дължи на редица фактори. Основната беше тревогата за състоянието на световната икономика, по-специално колко слаба е икономиката на Европа в сравнение със сравнително устойчивата икономика на САЩ. Инфлацията, предизвикана от цените на енергията през последните три месеца, накара Федералният резерв да остане непоколебим по отношение на лихвените проценти в обозримо бъдеще, но Съединените щати също имат свои собствени проблеми. В резултат на това доларът достигна 11-месечни върхове, намалявайки значително международното търсене на суров петрол и други стоки, деноминирани в щатски долари, както и икономиките на други страни.

Сезонният спад в търсенето в САЩ беше другият фактор, който допринесе за зашеметяващия срив на цените на суровия петрол в сряда; тази реалност обаче изглежда е убягнала от вниманието на онези, които се обзалагаха, че неотдавнашният скок на петрола ще продължи вечно поради пазарните манипулации и обещания на ОПЕК. „Днешните цени на петрола, ако не друго, показват колко безумно биковете са тласкали този пазар нагоре от месеци, без да забелязват факта, че има нещо по-голямо от ОПЕК – икономиката, нали знаете“, каза Джон Килдъф, партньор в енергийния хедж фонд в Ню Йорк Отново Капитал.

На среща в сряда ОПЕК и нейните съюзници потвърдиха саудитско-руското споразумение да продължат да намаляват общото си дневно производство с поне 1,3 милиона барела до края на годината. Силно рекламираният алианс ОПЕК+, който се състои от десетте независими производители на петрол, съюзени с Русия, както и 13-те членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), водени от Саудитска Арабия, видя дългоочакваното си представяне отвлечено от развитието на световните пазари.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.