4 септември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът се стабилизира спрямо основните валути в четвъртък, докато инвеститорите очакват ключовите данни за работните места в САЩ, които могат да поставят под съмнение силата на икономическото възстановяване след избухването на коронавируса. Австралийският долар възстанови ранните загуби и се стабилизира, след като продажбите на дребно в страната се ускориха през юли, облекчавайки безпокойството за икономиката. Зелените пари успяха да ограничат неотдавнашния си спад, но анализаторите предупреждават, че настроенията остават слаби поради загрижеността относно силата на икономическия растеж в САЩ и спекулациите, че Фед ще поддържа ниски лихвени равнища за много дълго време. Доларът се понижи по време на азиатската сесия в петък, отдръпвайки от двугодишния си връх във вторник. Английската лира се търгуваше на ниво от 1.3285 долара за лира. Отстъпвайки от най-високото си ниво от почти година насам, поради липса на напредък в търговските преговори между Великобритания и Европейския съюз. Швейцарският франк се котираше на цена от 0.9096 за долар. Срещу йената, доларът се търгуваше на ниво от 106.18 йени за долар. Очаква се данните, които трябва да бъдат представени по-късно в петък да покажат, че новосъздадените работни места в неземеделския сектор са се повишили с 1.4 милиона през август, което би било по-малко от 1.763 милиона работни места, които бяха създадени през предходния месец. Миналата седмица централната банка на САЩ преработи политическата си рамка, за да се съсредоточи повече върху преодоляването на недостига на заетост и по-малко върху инфлацията, което би позволило да поддържа ниски лихвени нива за по-дълъг период, което оказва отрицателно въздействие върху долара. Доларовият индекс се търгуваше около 92.759 пункта по време на сесията. Австралийският долар се установи на ниво от 0.7275, подкрепен от местните продажби на дребно през юли.
Азиатските пазари отбелязаха най-лошата сесия от две седмици насам, след регистрирания спад на технологичните акции на Уолстрийт. Широкият индекс на MSCI на акциите в Тихоокеанския регион извън Япония се понижи с 1.6%. Японският Nikkei се понижи с 1%, а Hang Seng се понижи с 1.8%. Технологичният Nasdaq се понижи с 5% за една нощ, докато S&P 500 изтри 3.5% от стойността си.
Цените на петрола се понижиха в петък, отправяйки се към регистриране на седмична загуба, тъй като фокусът на инвеститорите се измести към слабото търсене и високото предлагане, което компенсира подкрепата от слабия долар. Петролът от сорт Brent поевтиня с 19 цента, или 0.4%, до 43.88 долара за барел, отправяйки се към най-голямата си седмична загуба от юни насам. Лекият суров петрол (WTI) се търгуваше на ниво от 41.17 долара за барел, което е с 20 цента или 0.5% спад в цената му.
Златото се повиши по време на търговията в Азия, докато щатският долар отслабна. Фючърсните цени върху злато се повишиха с 0.30% до 1943.40 долара за тройунция, но отчетоха понижение спрямо ден по-рано, когато достигнаха връх от 1 955.90 долара за тройунция.
Днешният ден е наситен с икономически новини. В 11:30 часа българско време ще бъдат обявени данните от Великобритания за бизнес активността в строителния сектор. В 15:30 ще бъдат обявени данните от броя на заетите в Канада. В 15:30 часа българско време ще бъдат обявени стойностите за неселскостопанската заетост в САЩ и равнището на безработица в страната.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.