Петролът реализира спад

09 септември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Щатският долар задържа печалбите си във вторник, тъй като понижението на петрола натежа върху стоковите валути. Зелените пари достигнаха едномесечен връх спрямо кошницата от основни валути. В началото на търговията японската йена се повиши до едноседмичен връх от 105.83 йени за долар. Австралийският долар се търгуваше на цена от 0.7215 за щатски долар, докато новозеландският се разменяше на цена от 0.6618 за щатски долар. Английската лира бе най-големият губещ, тъй като нарастват страховете сред инвеститорите, че Великобритания може да има допълнителни трудности по сделката за Брекзит. Английската лира се понижи до шестседмично дъно от 1.2962 долара и загуби близо 4% от стойността си за малко повече от седмица. Британският паунд достигна и шестседмично дъно спрямо еврото от 0.9057 пенса, а спрямо йената се понижи с 2.6% до 137.38 йени за паунд. Доларът отбеляза ръст от 1.4% от началото на септември спрямо еврото след коментарите на главния икономист на ЕЦБ Филип Лейн, който каза миналата седмица, че обменният курс има значение за паричната политика.

Азиатските акции се понижиха в сряда сутринта. Инвеститорите оценяват дали понижението на акциите може да покаже истинското състояние на пазара или е началото на по-дълъг и по-дълбок спад. Хонконгският индекс Hang Seng се е понижил с 1.38%. Правителството заяви във вторник, че ще облекчи допълнително мерките за социално дистанциране. Shanghai Composite се понижи с 1.72%, а Shenzhen с 2.58%. Междувременно китайският индекс на потребителските цени (CPI) и индекса на производствените цени (PPI) за август се повишиха с 2.4% и отчетоха понижение с 2% на годишна база. Японският Nikkei 225 се понижи с 1.51%, а южнокорейският KOSPI падна с 0.96%. Публикувани данни по-рано през деня показват неочакван спад на безработицата за трети пореден месец на понижение, въпреки затегнатите правила за социално дистанциране. Равнището на безработица за август е 3.2%, спрямо 4.2% през юли. Но данните също така показват загуба на 274 000 работни места, като общата заетост намалява за шести пореден месец.

Фючърсите на петрола се понижиха допълнително в сряда след големия спад по време на предходната сесия. Brent се понижи под 40 долара за барел за първи път от юни, когато случаите на COVID-19 се увеличиха в някои от страните. Петролът сорт Brent се понижи с 0.4% до 39.62 долара за барел, след като реализира спад с повече от 5% във вторник. Лекият суров петрол поевтиня с 24 цента, или 0.7% до 36.52 долара за барел, след като отчете спад с близо 8% в предходната сесия.

Цените на златото се задържаха стабилни в сряда. Златото се търгуваше малко над 1 929.30 долара за тройунция, след като във вторник падна до почти двуседмичен минимум от 1 906.24 долара за тройунция. Фючърсните цени върху благородния метал се понижиха с 0.3% до 1 936.80 долара за тройунция. Среброто се понижи с 0.2% до 26.66 долара за тройунция, платината остана стабилна на цена от 901.29 долара, а паладия се повиши с 0.2% до 2 279.67 долара.

През днешния ден ще бъде обявен основният лихвен процент на Канадската централна банка в 17:00 часа българско време. Очакванията на инвеститорите са основния лихвен процент да остане непроменен на 0.25%.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.