Петролът падна с 2% заради икономическите проблеми и по-силния долар

26 април 2023 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Във вторник петролът падна с 2% до най-ниското си ниво този месец след две сесии на ръст, тъй като задълбочаващите се опасения за икономическо забавяне и по-силен долар надделяха над надеждите за по-високо китайско търсене. Суровият петрол Brent поевтиня с 1,96 долара, или 2,4%, до 80,77 долара за барел, най-ниското ниво на затваряне от 31 март, преди ОПЕК да обяви планове за намаляване на производството. Американският суров петрол West Texas Intermediate падна с $1,69, или 2,2%, до $77,07, което също е най-ниското му ниво този месец. В понеделник и двата договора поскъпнаха с повече от 1%.

Потребителското доверие в САЩ падна до деветмесечно дъно през април, подхранвайки притесненията за рецесия в деня, след като регионалният кредитор First Republic отчете изтичане на депозити от над 100 милиарда долара, разпалвайки страхове за потенциална банкова криза. „Цените на петрола изглеждаха така, сякаш ще се повишат, преди старите банкови притеснения да се появят отново“, каза Фил Флин, анализатор в Price Futures Group. Доларът се повиши поради задълбочаващите се притеснения за корпоративните печалби и световната икономика. По-силният долар оказва натиск върху търсенето на петрол, като прави стоката по-скъпа за купувачите, притежаващи други валути. Цените на златото също останаха стабилни, докато доларът се засили, докато американските акции паднаха, тъй като слабите печалби разпалиха икономическите страхове.

Инвеститорите остават предпазливи, че евентуални повишения на лихвените проценти от борещите се с инфлацията централни банки могат да забавят икономическия растеж и да намалят търсенето на енергия в Съединените щати, Великобритания и Европейския съюз. Федералният резерв на САЩ, Банката на Англия и Европейската централна банка се очаква да повишат лихвите на предстоящите си срещи. Фед заседава на 2-3 май. Търговците на петрол също се тревожат, че слабите маржове на рафинирането в световен мащаб могат да принудят рафинериите да ограничат купуването на петрол. „Натискът в краткосрочен план е от нарастващите лихвени проценти и свиването на маржовете на рафинерията, което може да е знак, че търсенето намалява“, каза Денис Кислер, старши вицепрезидент по търговията в BOK Financial.

В началото на сесията цените на петрола се повишиха, подкрепени от оптимизма, че ваканционните пътувания в Китай ще повишат търсенето на гориво и от очакванията за спад в запасите от суров петрол в САЩ . Запасите от суров петрол в САЩ са паднали с около 6,1 милиона барела през седмицата, приключила на 21 април, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Анализаторите очакваха запасите от суров петрол да намалеят с около 1,5 милиона барела. Запасите от бензин също паднаха миналата седмица, докато запасите от дестилат се повишиха, добавиха източниците. Официалните данни за запасите от правителството на САЩ се очакват в сряда. Неволните и планирани съкращения на доставките също оказаха подкрепа. Износът на петрол от Северен Ирак показа малко признаци за предстоящо рестартиране след едномесечен застой, докато членовете на групата производители ОПЕК+ се подготвиха за началото на доброволни съкращения на добива през май.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.