Петролът завършва под 90 долара за барел

петрол

17.10.2023 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Суровият петрол поевтиня, като се установи под 90 долара за барел в понеделник, на фона на признаците, че ситуацията с доставките на петрол в световен мащаб може да се подобри, поради съобщенията, че санкциите на САЩ срещу Венецуела могат да бъдат облекчени, ако Каракас се съгласи да насрочи дата за избори – едно от условията на Вашингтон за нормализиране на търговските и други отношения с южноамериканската страна. Цените на суровия петрол бяха притиснати и от липсата на нови възходящи катализатори от войната между Израел и Хамас, която миналата седмица даде спасителен пояс на петролните бикове.

Натежаха и данните, показващи, че хедж фондовете и други големи играчи на петролния пазар са се отказали от бичите си позиции с обезпокоителни темпове през миналата седмица въпреки голямото рали в петък. Търгуваният в Ню Йорк суров петрол West Texas Intermediate (WTI) с доставка през ноември се установи на цена 86,66 USD за барел, което представлява спад от 1,03 USD, или 1,2%. Миналата седмица американският еталон за суров петрол завърши с ръст от почти 6%, като по-голямата част, ако не и цялата, дойде от поскъпването в петък. Търгуваният в Лондон суров петрол тип „Брент“ за най-активния декемврийски договор се установи на ниво от 89,65 долара, което представлява спад от 1,24 долара, или 1,4%. Миналата седмица световният бенчмарк за суров петрол поскъпна със 7,5%.

Според съобщения в медиите правителствата на САЩ и Венецуела се готвят да подпишат още във вторник в Барбадос договор за облекчаване на санкциите на САЩ срещу венецуелската петролна индустрия в замяна на провеждането на конкурентни и наблюдавани президентски избори във Венецуела през следващата година. Облекчаването на санкциите върху венецуелската петролна индустрия може да доведе до увеличаване на доставките на петрол. Търговците бяха оптимистично настроени и за това, че войната между Израел и Хамас ще остане ограничена до Газа, без да се стига до въвличане на Иран – мълчалив поддръжник на палестинската ислямистка групировка. „В понеделник ще се повтори същото по отношение на това, че конфликтът в Близкия изток няма да се отрази на доставките на суров петрол“, каза Джон Килдъф, партньор в базирания в Ню Йорк енергиен хедж фонд Again Capital.

Междувременно хедж фондовете и други мениджъри на парични средства продадоха еквивалента на 140 млн. барела в шестте най-важни петролни фючърсни договора и опции през седмицата до 10 октомври, преди поредния скок на цените на суровия петрол на 13 октомври. „През последната седмица портфейлните инвеститори се отказаха от позициите си в петрола с едни от най-бързите темпове през последното десетилетие, тъй като бичите настроения, натрупани след съкращаването на производството от ОПЕК, се изпариха“, заяви колумнистът на Ройтерс Джон Кемп. Обемът на продажбите беше 14-ият най-голям за 552 седмици от март 2013 г. насам, въз основа на данните, подадени в ICE Futures Europe и Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ.