Пауъл отхвърля идеята САЩ да преминат към отрицателни лихвени проценти

14 май 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 

Доларът продължи да се повишава спрямо основните валути в четвъртък, след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл отрече слуховете, че политиците ще приемат отрицателни лихви. Австралийският долар беше под напрежение след внимателно проучване на данните от пазара на труда, които биха могли да помогнат да се определи колко повече парични и фискални облекчения са необходими за подкрепа на икономиката. През следващите два дни акцентът ще бъде върху икономическите данни от Съединените щати и Европа, за да се получи повече информация за дълбочината на рецесията, докато инвеститорите ще следят внимателно индикаторите за активност на Китай, за да видят признаци колко време ще отнеме за излизане от шокът, причинен от огнището на коронавирус. В четвъртък доларът се търгуваше на 1.0818 спрямо еврото, след като се повиши с 0.3% в предишната сесия. Доларът срещу лирата беше котиран на 1.2238 долара, което е близо до петседмичен връх. Доларът купи 0.9722 швейцарски франка, след като се повиши с 0.3% в сряда. Доларът остана практически непроменен на ниво 106.91 йена. Австралийският долар падна леко до 0.6449 долара. В Тасманско море новозеландският долар се търгуваше на стойност от 0.5991 долара.
Цените на петрола скочиха в четвъртък, подпомогнати от неочаквано намаление на запасите от петрол в САЩ, но растежът беше ограничен от опасенията, че потенциална втора вълна от пандемията на коронавирус може да предизвика ново стопиране на търсене на гориво. Brent се повиши с 6 цента или 0.2% до 29.25 долара за барел. WTI се повиши с 8 цента или 0.3% до 25.37 долара за барел. Запасите от нефт в Съединените щати са се увеличили от средата на януари на фона на спадащото търсене на гориво в световен мащаб в резултат на пандемията. Въпреки това американските запаси на суров петрол паднаха 745 000 барела до 531.5 милиона барела седмицата преди 8 май, заяви Администрацията за енергийна информация в сряда, успокоявайки пазара, след като анализатори в анкета на Reuters прогнозираха увеличение от 4.1 милиона барела. През последните две седмици цените се повишават, тъй като някои държави облекчават ограниченията от коронавирус, което дава надежда за увеличаване на търсенето на гориво. Пазарните настроения също засилиха ангажимента на големите производители на петрол да ограничат производството, за да помогнат за възстановяване на баланса между търсене и предлагане.
Златото леко нарасна в четвъртък на фона на преговорите за икономически стимули в САЩ и незадоволителните икономически оценки от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който подкрепи метала, докато инвеститорите очакват първоначалните данни за безработицата в САЩ да бъдат представени по-късно през същият ден. Спот златото се повиши с 0.1% до 1 716.66 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ нараснаха с 0.6% до 1 726.20 долара. Паладият се повиши с 0.8% до 1 832.72 долара за унция, докато платината се повиши с 0.2% до 758.35 долара, докато среброто се понижи с 0.6% до 15.55 долара.
Днес от 15:30 часа българско време ще разберем броя на лицата подали заявка за безработица през миналата седмица в САЩ. Малко по-късно следобед от 18:15 часа ще чуем изказване на председателят на банката на Канада Стивън Полоз.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.