Паундът приключи търговията в петък с понижение

27 септември 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Британският паунд приключи търговията в последния работен ден на миналата седмица с понижение, въпреки че ден по-рано Английската централна банка запази паричната си политика без промяна. Централните банкери оставиха основния лихвен процент на досегашното ниво от 0.10%, а покупките на активи продължават да бъдат с обем от 875 млрд. паунда. Новата информация е, че двама от членовете на Комитета по паричната политика към централната банка вече се обявяват за ограничаване на програмата за количествени улеснения. Централните банкери намалиха прогнозата за ръста на икономиката, докато очакванията за инфлацията се покачиха.

В четвъртък паундът нарасна, след като много трейдъри залагаха на прогнозата, че Банката на Англия може да повиши лихвите още през февруари 2022 г. Като основен фактор се посочва ръстът на инфлацията. В случай, че CPI индексът не се върне към нормалните си нива, това изглежда все по-възможен сценарий. А от АЦБ към момента са в режим на изчакване, следейки основните макроикономически индикатори. Подобно ма Фед, банкерите от Банката на Англия продължават да твърдят, че ръстът в цените е преходен. Но поглеждайки към CPI данните можем ясно да видим, че индикаторът се покачва устойчиво. Централната банка ще следи внимателно данните за потребителската инфлация за септември, тъй като ако стойностите продължат да се покачват, банкерите ще бъдат подложени на натиск да ограничат стимулите.

По-рано през изминалата седмица, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл вече намекна, че се очаква свиването на стимулите в САЩ да започне преди края на годината. Пауъл подчерта, че няма връзка между ограничаването на покупките на активи и вдигането на лихвите, но самият факт, че Американската централна банка вече говори за ограничаване на покупките на облигации, ще повиши и спекулациите относно това кога ще бъде първото вдигане на лихвите. Членовете на FOMC са разделени по въпроса дали първото повишение трябва да се случи през 2022 или 2023 г. Но за Фед и за АЦБ нещата са ясни – първото вдигане на лихвите ще бъде определено от състоянието на икономиката и ключовите икономически индикатори.

Сред по-важните събития от икономическия календар за днес се открояват данните за поръчките на дълготрайни стоки в САЩ за август, които ще бъдат представени в 15:30 часа българско време. В 14:45 часа предстои изявление на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард. Вечерта вниманието на пазарните участници ще бъде насочено към Английската централна банка и нейния гуверньор Андрю Бейли, чиято пресконференция ще стартира в 18:00 часа.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.