Паундът потъна до най-ниското ниво от 1985 година

pound_news

19 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Рано тази сутрин по време на азиатската сесия фючърсите на щатските индекси отвориха с ръстове, след като в късните вечерни часове в сряда Европейската централна банка заяви, че ще подкрепи европейската икономика, обявявайки началото на програма на стойност 750 млрд. евро (821 млрд. долара), с която ще бъде осигурена покупката на активи от страна на институцията. Мярката от страна на централните банкери има за цел подпомагане на европейската икономика от негативните ефекти на коронавируса. Действията от страна на ЕЦБ идват на фона на вече предприетите ходове от страна на Федералния резерв, както и на Японската централна банка, които по-рано обявиха старта на аналогични програми, целта на които е да подкрепят икономиките в борбата с коварните последици от епидемията от коронавируса. „Европейската централна банка ще гарантира, че всички сектори на икономиката ще могат да се възползват от финансовата подкрепа, с цел да бъде преодолян шока от епидемията“, се казва в съобщението на централната банка. „Това важи в еднаква степен както за банките и правителствата, така и за фирмите и семействата. Управителният съвет към ЕЦБ ще направи всичко необходимо в рамките на мандата си тази цел да бъде постигната“, се казва още в съобщението.

Новината окуражи пазарните участници като при отварянето на търговията на азиатската сесия днес, фючърсите на американските индекси се търгуваха с ръстове от над един процент. В сряда Wall Street се оцвети в червено, а индексът на сините чипове Dow Jones пропадна под психологическото ниво от 20 000 пункта. Пазарите продължават да са под силните удари на пандемията от коронавируса, който успя да блокира икономическата и търговската дейност както в Европа, така вече и в Америка. Dow Jones приключи търговската сесия със срив от 6.3% до нивото от 19 898.92 пункта като по този начин заличи целия си ръст от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Широкият измерител S&P 500 спадна с 5.18% или 131.07 пункта до 2398.12. Технологичният Nasdaq изтри 4.7% от пазарната си капитализация, затваряйки на нивото от 6989.84 пункта. Търговията вчера бе спряна за 15 минути, след като и трите индекса увеличиха загубите си с по 7%, което доведе до активирането на защитния механизъм на фючърсната борса. Това бе и четвърто прекъсване на търговията от началото на седмицата. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни облигации реализира ръст до 1.21%.

В Европа водещите фондови борси също затвориха търговията за деня дълбоко на негативна територия, притиснати от силното разпространение на коронавируса в европейските страни. Индексът на сините чипове в еврозоната Euro Stoxx 50 показа най-слаб резултат, след като изтри 6.16% от стойността си, приключвайки търговията на ниво от 2374.66 пункта. Френският измерител CAC 40 се търгуваше със спад от 5.94% до 3754.84. Германският Dax 30 изгуби 5.47% или 488.85 пункта, затваряйки на 8450.25, докато британския бенчмарк FTSE 100 завърши със загуба от 4.05% до нивото от 5080.25 пункта.

На валутните пазари безспорният доминиращ бе американския долар. Доларовият индекс, който измерва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отчете ръст за деня от малко над 2% до 101.25 пункта. Това е най-високото равнище за индекса от април 2017 година насам. Сред най-големите губещи по време на вчерашния ден бе британския паунд. Лирата се срина до 1.1459 долара, което е най-ниското равнище от три десетилетия насам. Така британската валута успя да пробие дъното, достигнато след референдума за Брекзит през 2016 година. Страховете на пазарните участници от икономическия застой, който е следствие от епидемията от коронавирус доведе до масирани разпродажби на финансовите пазари и обръщането на значителна част от инвеститорските активи в кеш. А това в комбинация с мощните стимули, предприети от Федералния резерв нямаше как да не се отрази върху щатската валута. „Тъй като Федералния резерв, както и други големи централни банки предприеха координирани действия по увеличаване на доларовата ликвидност по различни инструменти като суап линии, това бе предпоставка за силния отскок при зелените пари. Когато опасенията и страховете на инвеститорите се разсеят, това може да доведе до подобни движения, но в обратна посока“, коментираха Дийн Търнър и Томас Флъри, пазарни стратези в инвестиционната банка UBS.

Сериозен срив претърпяха и цените на петрола. По време на вчерашната търговия черното злато се срина до най-ниските си нива от 18 години насам. Фючърсите на американския лек суров петрол се сринаха с 24% до нивото от 20.06 долара за барел. Това е най-ниското равнище за суровината от февруари 2002 година, когато петролните цени бяха на нивата около 19.09 долара за барел. Фючърсите на базирания в Лондон сорт Брент пък спаднаха с 12% до 26.69 долара за барел. Според анализатори на инвестиционната банка Goldmsn Sachs, петролът ще продължи да се търгува на ниски нива, като очакванията за второто тримесечие на годината са за цени около 20 долара за барел.

Благородните метали също не бяха пощадени от силните разпродажби. Златото изтри близо 3% от стойността си, след като инвеститорите масово се освобождаваха от активи, в това число и благородни метали, обръщайки ги в кеш, след като последните мерки от страна на Федералния резерв не успяха да успокоят пазарите. Спот цената на златото се понижи с 2.8% до 1485.06 долара за тройунция. Фючърсите върху метала пък изгубиха 2.4%, затваряйки на нивото от 1488.06 долара. Със слабото си представяне продължи и среброто. Металът се срина с 5.8% до 11.86 долара за тройунция като това е най-ниското равнище от януари 2009 година насам.

Важните събития от икономическия календар днес ще започнат с решението на Швейцарската централна банка относно равнището на основния лихвен процент, което ще се случи в 10:30 часа българско време. На обяд в 12:00 предстои да видим данните за производството в строителния сектор в еврозоната за януари. След обяд пък се очакват седмичните данни за молбите за помощи при безработица в САЩ за седмицата до 13 март. В 17:15 часа предстои да видим и какво ще бъде решението за лихвените нива от страна на Японската централна банка. Прогнозите на анализаторите са, че централната банка ще запази лихвите без изменение на досегашното ниво от -0.10%.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.