14 юни 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В петък Националната статистическа служба (ONS) съобщи, че икономиката на Великобритания е регистрирала растеж с 2.3% през април, което се дължи на премахването на голяма част от ограничителните мерки в страната. Това е най-доброто представяне на икономическия показател от юли месец миналата година, благодарение на подема, който видяхме в бизнеса на дребно и сектора на услугите. Финансовият министър Риши Сунак определи данните като знак за ефективното икономическо възстановяване, но въпреки това пред Обединеното кралство възникват нови предизвикателства, свързани с разногласията между Лондон и ЕС, които влияят негативно на външната търговия. Месечният растеж на БВП и търговския баланс бяха по-добри от прогнозираното, но данните за промишленото производство показаха, че възстановяването на индустриалния сектор се е забавило през април месец. Широко разпространено е мнението, че целта за пълно отваряне на 21 юни ще бъде отложена до края на месеца, а Риши Сунак заяви, че би приел удължаване на мерките с четири седмици. Всички тези фактори оказват натиск върху представянето на паунда и тази седмица инвеститорите ще следят отблизо важните доклади за инфлацията, заетостта, както и продажбите на дребно.
Щатският долар завърши последната търговска сесия с покачване спрямо всички основни валути, което повиши доларовия индекс с 0.5%. Това бе интерпретирано от анализаторите като забавена реакция на доклада за инфлацията в САЩ, който беше публикуван в четвъртък. Потребителско доверие на Мичиганския университет също помогна с по-добри стойности, но това все още не е достатъчно да засили долара в по-дългосрочен план. Макроикономическият календар за тази седмица включва срещата на ФЕД, а основният въпрос, който ще вълнува пазарните участници, е дали централната банка ще намекне за намаляване на стимулите и потенциално затягане на паричната политика. Тъй като през тази седмица не се очакват големи икономически отчети в календара за еврозоната, можем да очакваме допълнителен апетит към зелените пари за сметка на еврото.
Централните банки по света продължават да изучават влиянието на криптовалутите върху икономиката, след като Базелският комитет за банков надзор постави биткойна в най-рисковата категория финансови активи. Междувременно най-голямата криптовалута по пазарна капитализация в света продължава да се възстановява от последните дъна, които засилиха до голяма степен мечия сентимент на крипто пазарите. Пример за добри новини са усилията на централните банки на Швейцария и Франция, които експериментират с дигитални активи, за да преценят техните възможности за въвеждане на иновативни международни разплащания. Въпреки това анализаторите от JP Morgan предупреждават, че е възможно да видим допълнително разпродаване на биткойна, след като видяхме рязко понижаване в търсенето от страна на големите инвеститори.
Важните икономически новини през днешния ден започват в 12:00 часа българско време, когато ще научим данните за индустриалното производство в еврозоната. От 16:00 часа ще се проведе изявлението на управителя на банката на Англия Андрю Бейли.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.