Пазарите очакват заседанието на Фед

17 март 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Настоящата седмица се оказва особено волатилна за финансовите пазари с целия набор от икономически новини, които видяхме досега, а и които предстои да видим. Днес ще бъде динамичен ден за валутните пазари, тъй като приключва двудневната среща на Федералния резерв. Доста икономисти и експерти очакват Американската централната банка да актуализира прогнозите си за развитието на икономиката, както и да даде нови детайли относно лихвените проценти. Председателят Джеръм Пауъл пък се очаква да даде повече яснота относно мерките, които ще вземе Фед по отношение на облигационните пазари и най-вече за покачващата се доходност по държавните ценни книжа. Основният въпрос, който си задават пазарните участници преди днешната среща е как и с колко ще се променят прогнозите на централните банкери за ръста на БВП и на инфлацията. И дали новите прогнозни стойности ще променят виждането на банкерите, че ръста на инфлацията представлява временен отскок, а покачването на доходността по облигациите не заслужава особено голямо внимание.

Това, което прави настоящата среща на FOMC по-особена в сравнение с предходните е фактът, че е възможно да видим сериозни движения както на валутните, така и на стоковите и фондовите пазари. В предходните си коментари Джеръм Пауъл даде да се разбере, че Фед не изпитва притеснения по отношение на настоящата пазарна конюнктура. Въпросът, който много анализатори си задават обаче е колко време ще продължи хладнокръвието на централните банкери в условията на ръст в доходността по облигациите. В случай, че Пауъл запази досегашния си тон по отношение на покачването на инфлацията и доходността, анализаторите прогнозират, че поскъпването при долара може да продължи. От друга страна обаче, ако Федералния резерв започне да споделя някои от опасенията на ЕЦБ или реши да направи промени в програмата за покупка на активи, насочвайки я към закупуване на по-дългосрочни дългови инструменти, това би се отразило негативно както върху облигационната доходност, така и върху долара.

По време на вчерашната търговия канадският долар се изкачи до 3-годишен връх въпреки не особено добрите дневни резултати при петрола. Канадската валута се възползва от слабите данни, които дойдоха от САЩ. За предходния месец продажбите на дребно в най-голямата икономика са се свили с -3% при предварителни очаквания за спад от -0.5%. Цифрите сега рязко контрастират с януарските данни, когато продажбите бяха нараснали със 7.6 на сто. От друга страна новините за канадската икономика за месец февруари определено бяха по-добри. И докато IVEY PMI индекса показва ръст до 60.0 пункта спрямо предходната стойност от 48.4, покачването в цените на суровините предполага и ускоряване на CPI индекса. На годишна база стойността на CPI продължава да е доста под 2%, което към момента не създава затруднения за Канадската централна банка.

Еврото записа понижение от близо 0.22% до равнището от 1.1902. Австралийският долар пък се задържа относително стабилен на нивата около 0.7740. От публикувания протокол от последното заседание на Австралийската централна банка стана ясно, че институцията е поела ангажимент да поддържа „много значими и стимулиращи условия“ по отношение на монетарната си политика. Централните банкери не възнамеряват вдигане на лихвите преди трайното установяване на инфлацията в диапазона 2-3%.

Най-важното събитие от днешния календар безспорно е решението за основния лихвен процент на Федералния резерв, което ще се проведе в 20:00 часа българско време. В 20:30 ще стартира пресконференцията на председателя на Фед Джеръм Пауъл. Сред другите важни събития от деня правят впечатление данните за индекса на потребителските цени в еврозоната за февруари, които предстои да бъдат публикувани в 12:00 на обяд. В 14:30 часа предстои да видим и в Канада данните за CPI за месец февруари.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.