Пазарите насочват поглед към срещата на ЕЦБ

14 април 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Цикълът на затягане на монетарната политика в световен мащаб вече е в разгара си. Вчера Канадската и Новозеландската централна банка предприеха стъпки към ново вдигане на лихвените нива. И двете институции повишиха основния лихвен процент с 50 базисни пункта. Съответно, канадският и новозеландският долар реагираха на промените. Канадската валута завърши деня с повишение, докато новозеландският долар приключи сесията със спад.

Малко преди КЦБ да обяви решението си за лихвите, канадският долар се понижи до почти едномесечен минимум спрямо щатския долар. В по-късните часове на американската сесия обаче, канадската валута неутрализира загубите от по-ранните часове, като в крайна сметка приключи деня с ръст. Решението на централните банкери да вдигнат лихвите директно с 0.5% бе безпрецедентно, тъй като се случва за първи път от 22 години насам. За последно Канадската централна банка е вдигала лихвите с 50 базисни пункта през 2000 година. „Икономиката може да се справи с по-високите лихвени проценти. Те са необходими. Готови сме да действаме толкова решително, колкото е необходимо, за да доведем инфлацията до целевото ниво, определено от банката“, коментира по време на пресконференцията гуверньорът на КЦБ Тиф Маклем. Подобно на другите развити икономики, канадската също се бори с ефектите, причинени от високата инфлация. Последните данни за потребителските цени показаха, че цените растат с най-бързия темп за последните 30 години. Въпреки че вдигането на лихвите, както и прекратяването на покупките на облигации бяха очаквани, канадският долар записа силно представяне на дневна база.

Новозеландският долар пък се понижи, въпреки че Резервната банка на Нова Зеландия предприе идентични ходове, като тези на Канадската централна банка. С тази разлика, че преобладаващите очаквания бяха RBNZ да вдигне с 25 базисни пункта лихвите, а не директно с половин процент. „Комитетът е на мнението, че настоящото увеличение с половин процент е по-добре да се случи сега, а не по-късно, за да се предотвратят нарастващите инфлационни очаквания“, се казва в съобщението, публикувано от Новозеландската централна банка. Според RBNZ е „целесъобразно да продължи затягането на паричната политика с определен темп“, което инвеститорите разтълкуваха като миролюбив ход, тъй като по-агресивното вдигане на лихвите сега ще означава забавяне на бъдещите действия от страна на Новозеландската централна банка и по-плавни повишения. От октомври миналата година до момента, от RBNZ направиха четири поредни вдигания на основната лихва.

Днес фокусът на внимание на пазарните участници ще се измести към заседанието на Европейската централна банка. Към днешната среща няма сериозни очаквания. Въпреки че високата инфлация е проблем за страните от еврозоната, икономическият растеж е възпрепятстван от санкциите срещу Русия, проблемите с веригите на доставки, както и високите цени на енергийните ресурси. Повишаването на лихвите би трябвало да доведе до охлаждане на цените. Според анализатори централните банкери ще повишат лихвените нива, но това ще се случи най-рано през третото или четвъртото тримесечие на годината. Инвеститорите ще очакват коментари от председателя на ЕЦБ Кристин Лагард по отношение на покупките на облигации, тъй като по-рано от Европейската централна банка заявиха, че повишения на лихвите ще бъдат предприети едва тогава, когато бъде прекратена програмата за количествени улеснения.

Решението за равнището на основната лихва на Европейската централна банка ще бъде оповестено днес в 14:45 часа българско време. В 15:30 часа се очаква пресконференцията на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард. Сред другите по-важни събития от деня се открояват данните за продажбите на дребно в САЩ за месец март и молбите за помощи на безработни, които ще бъдат представени в 15:30 часа.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.