Пазарите насочват поглед към заседанието на Фед

1 ноември 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Изминалата седмица бе доста напрегната за канадския долар. В сряда се проведе заседанието на Канадската централна банка, на което от институцията запазиха основния лихвен процент без промяна. Решението за запазването на основната лихва без изменение бе очаквано от пазарните участници. Централната банка обаче изненада с друго: решението си да прекрати програмата за покупка на активи. По време на пандемията обемът на стимулите бе увеличен. Но с течение на времето от Канадската централна банка започнаха поетапното намаляване на покупките. Намаляването бе в резултат на подобряването на основните икономически показатели в страната, както и овладяването на Covid заразата. Изненадата за инвеститорите дойде от факта, че очакванията бяха обемът на покупките да бъде намален от 2 млрд. на 1 млрд. Вместо това централните банкери действаха по-агресивно и заявиха, че ще спрат програмата за количествени улеснения, чиято цел бе да помогне на икономиката да премине по-леко през пандемията. Въпреки решението, канадската валута завърши седмицата почти без изменение.

Председателят на централната банка на Канада Тиф Маклем отиде дори още една стъпка напред и посочи, че „банкерите ще обмислят повишаване на лихвените нива по-рано от предварително оповестеното“. Маклем даде да се разбере, че централната банка няма да повиши основната лихва преди възстановяването от пандемията да е приключило напълно. Според представители на банката това се очаква да стане през второто или третото тримесечие на 2022 г. Преди заседанието от КЦБ бяха казали, че се очаква първото вдигане на лихвите да стане през втората половина на 2022 г.

В петък бяха публикувани данните за канадския брутен вътрешен продукт. През септември БВП на страната успя да нарасне с 0.4% спрямо понижението от -0.1% за предходния период. Въпреки че данните не оправдаха прогнозите на анализаторите за ръст от 0.7%, подобрението е налице. В САЩ данните за американския БВП също не оправдаха очакванията на експертите, след като за последното тримесечие ръстът на американския БВП се забави до 2% спрямо 6.7% за предходния период. Тази седмица предстои заседанието на Федералния резерв и въпросът, който голяма част от пазарните участници си задават, е дали тези данни ще повлияят на решението на Американската централна банка относно програмата за покупка на активи.

Днес в 9:00 часа се очакват данните за продажбите на дребно в Германия за септември. В 11:30 часа ще бъде публикуван индексът на бизнес активността в производствения сектор на Великобритания, а в 15:30 часа и този за Канада. В 17:00 часа ще бъде представен и индексът на производствената активност на ISM в САЩ за месец октомври.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.