03 ноември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Тази седмица е от изключителна важност за световните финансови пазари, които очакват резултатите от президентските избори в САЩ, както и изявленията на три основни централни банки свързани с тяхната парична политика и реакция спрямо втората епидемична вълна. Това подсказва за високи нива на волатилност до края на седмицата. Въпреки всички тези събития и несигурност, индексът Dow Jones се повиши по време на вчерашната сесия след регистрираните загуби през изминалата седмица. Щатският долар поскъпна спрямо всички основни валути, с изключение на австралийския и новозеландския долар. Това ценово действие е признак за известна доза оптимизъм относно източниците на несигурност на финансовите пазари.
Резервната банка на Австралия понижи лихвите от 0.25% на 0.10% в ранните часове на деня, което потвърди очакванията на анализаторите и инвеститорите. След като страната успя да сведе броя на новозаразени до нула, икономическите данни веднага показаха рязко възстановяване на производствената активност. Въпреки това, належащ въпрос е нарастващото търговско напрежение с Китай, в резултат на което, втората по големина икономика наложи забрана за внос на дървен материал, ечемик, захар и някои други стоки от Австралия. На фона на възстановяващата се икономика, Резервната банка на Австралия се стреми с намаляването на лихвените проценти да повиши допълнително икономическата активност в страната.
Банката на Англия също се очаква да увеличи икономическите стимули тази седмица, докато очакванията са ФЕД да изчака решението за стимулите на американското правителство след изборите, преди да вземе подобно решение. Британският паунд се понижи, след като премиера Борис Джонсън обяви едномесечно блокиране в цялата страна. Случаите на заразени в САЩ достигнаха 99 хиляди в края на миналата седмица, но тъй като правителството не е предприело действия за ограничаване на разпространението на вируса, производствената активност отбеляза двугодишен ръст, а очакванията са да видим подобни резултати и в сферата на услугите.
Повторното затваряне на няколко европейски държави, доведе до понижаване на цената на петрола през последните няколко търговски сесии, но в понеделник цените на „черното злато“ се повишиха с повече от 2%, тъй като някои държави успешно се справят в борбата срещу вируса, а други като САЩ, не предвиждат предприемане на нови мерки за момента. Всичко това ще се отрази в повишена активност на икономиките, поради което суровият сорт Brent достигна цена от 39.08 долара за барел, а лекият суров петрол WTI се повиши до 36.81 долара за барел.
PMI данните за месец октомври в Еврозоната се повишиха до 54.8 спрямо 54.4 през септември, което отчасти се дължи на по-добрите данни регистрирани в Германия, Франция и Италия.
Най-важното събитие през днешния ден са президентските избори в САЩ. Повечето анализатори и анкетни проучвания посочват победа за Джо Байдън. Обявяването на победителя обикновено е на следващия ден след изборите, но предвид ситуацията около организацията на изборите заради втората вълна на вируса, е възможно обявяването на резултатите да бъде забавено.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.