19 юли 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
След срещата на ОПЕК и съюзниците ѝ беше постигнато споразумение за повишаване на производството на петрол. Някои страни членки, като Саудитска Арабия, Русия, Ирак и Кувейт ще прибавят 400 хил. барела дневно от август, след което ще увеличават добива с общо около 2 млн. барела дневно до края на годината. Резултатът от тази дълго отлагана среща трябва да доведе до по-висок добив на петрол през идните месеци, след като цените на петрола нараснаха до най-високото си ниво от три години насам. Това бе заплаха за бързото възстановяване на икономиката от пандемията, а експертите очакват увеличаването на добива да продължи и през следващата година. Групата на страните производителки на петрол беше понижила добива си с близо 10 млн. барела на ден в разгара на пандемията през април 2020 г., когато страните бяха приели строги ограничителни мерки и имаше забрани за пътувания. ОПЕК+ започнаха бавно да увеличават производството след повторното отваряне на икономиката и намаляването на заразените. Поради по-ниското предлагане двата сорта поскъпнаха до тригодишен връх с възстановяване на търсенето. Инвеститорите сега си задават въпроса дали възстановеният обем ще е достатъчен за значително понижение на цените през следващите месеци, тъй като се очаква търсенето да продължи да расте. Следващото заседание на организацията ще се проведе на 1 септември.
Основните американски индекси завършиха търговията в края на миналата седмица на червена територия. Така те прекъснаха триседмичната си печеливша сесия. Най-голямо бе понижението при Dow Jones, след като опасенията от инфлация помрачиха силните данни за продажбите на дребно и добрите финансови отчети на компаниите. Данните за индекса на нагласите на потребителите в САЩ, който беше публикуван в петък, също показват, че очакванията за инфлация растат. По-слабото представяне на технологичните акции също имаше отражение върху представянето на индексите. Въпреки че пазарът бе под влиянието на страховете от тази инфлация през цялата седмица, S&P 500 и Dow за кратко успяха да достигнат исторически върхове. Това се случи във вторник, когато индексът на потребителските цени показа ръст през юни спрямо година по-рано. Инвеститорите бяха под влиянието на силните отчети от първата голяма седмица на отчетите за второто тримесечие.
Днес в 13:00 часа българско време ще чуем изявление на Джонатан Хаскел, който е член на Комитета за паричната политика на Банката на Англия.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.