Няколко сценария за буря на финансовите пазари

Оптимизмът на Wall Street изглежда се завърна с пълна сила на фона на данните за намаляващата инфлация в САЩ, трайно ниската безработица и очакванията за сценарий за“меко приземяване“, който да замести мрачните прогнози за рецесия.

Водещият борсов индекс S&P500, измерващ представянето на най-големите 500 американски компании добави 17% ръст към стойността си от началото на годината. 

На този фон обаче има няколко сценария за буря на финансовите пазари, които, ако се задълбочат, могат да доведат до големи грижи сред инвеститорите. Не е тайна например, че Уорън Бъфет се готви именно за спадове. „Ораколът от Омаха“ предупреди преди месец, че сценарият за рецесия все още е съвсем реален. Неговата компания Бъркшир Хатауей продаде продала значително повече акции на компании, отколкото е закупила през второто тримесечие на годината. Разликата е почти 8 млрд. долара.

И все пак, кои събития имат потенциала да задействат свободно падане при акциите и борсовите индекси:

Китай: Ситуацията около свиването на икономиката на Китай предизвиква тревога сред инвеститорите в САЩ и Европа. Съгласно данни от националната статистика, личните разходи на потребителите, промишленото производство и инвестициите в дългосрочни активи в Китай изпитват забавяне през юли спрямо предходната година. Също така Китай обяви спиране на публикуването на месечни данни за младежката безработица. На фона на всичко това напрежението между Вашингтон и Пекин се задълбочава по всички въпроси – от чиповете до военния конфликт в Украйна.

Украйна: Въоръженият конфликт в Украйна се отразява на глобалната инфлация, като засилващите се геополитически напрежения предизвикват загриженост от повишаване на цените на храните и петрола в целия свят. Руската интервенция в Украйна продължава да подхранва разискванията за повишаване на стойността на суровините, глобална икономическа нестабилност и несигурност около сигурността. Миналогодишната зима беше умерена, а за тази все още няма яснота.

Банки: Проблемите от регионалната банкова криза в САЩ през март все още са на масата и съществуват възможности за разпространение. Кредитната агенция Fitch например предупреди ясно, че може да понижи рейтинга на цялата банкова индустрия. Ако това се случи, големите играчи биха пострадали.

САЩ: Безработицата в САЩ остава ниска и тенденциите на инфлацията непрекъснато намаляват, но икономическото състояние на САЩ все още демонстрира забавяне. Инвеститорите са въздържани поради повишаващите се цени и разходи по заеми, като се фокусират предимно върху плащанията за стоки от първа необходимост като хранителни продукти, вместо на покупки като дрехи или подобрения в дома.

 


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.