Новозеландският долар поскъпна до 5-месечен връх

21 септември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

В петък новозеландският долар се повиши за шести пореден ден до петмесечен връх, след като правителството не съобщи за нови случаи на COVID за първи път от 10 август. Нова Зеландия е в челните редици на борбата срещу първата и втората вълна на COVID. Техният успех в унищожаването на вируса е една от основните причини, поради която новозеландският долар е една от най-предпочитаните валути.

Щатският долар поевтиня до нови минимуми спрямо еврото, японската йена и новозеландския долар. Американските икономически доклади в петък бяха разнопосочни. Потребителските настроения се подобриха през септември, но дефицитът по текущата сметка се увеличи рязко през второто тримесечие. Повишаването на настроенията е изненадващо, като се има предвид, че запасите са намалели и допълнителните обезщетения за безработица са изтекли за много американци. Това обаче предполага, че все още има много надежда, че ваксината е съвсем близо и икономическата активност ще се нормализира. Докато акциите останаха колебливи, печалбите на долара продължават да отразяват неприязън към риска, тъй като USDJPY се понижава до 1-годишно дъно за пети пореден ден. Според президента на Фед Нийл Кашкари, централната банка трябва да отложи повишаването на лихвените проценти, докато основната инфлация достигне 2% на годишна база. Той е един от най-спокойните членове на FOMC, но перспективите му отразяват нежеланието на централната банка да променя политиката през следващите няколко години.

Това е толкова стабилна и дългосрочна позиция, която води до война между валутите и акциите. Глобалното възстановяване губи скорост, а броят на случаите на заразени в Европа нараства и може да нарасне и в САЩ, когато училищата отворят отново. В един момент в бъдещето, един от тези фактори ще засенчи другия. Остават по-малко от седем седмици преди президентските избори в САЩ през 2020 г., което е основната причина за колебливостта на щатските акции.

Нарастващият брой на случаите на заразени с COVID в Европа трябва да бъде притеснителен за всички търговци на валутната двойка EURUSD. Европейската централна банка не се притеснява от цената на единната валута, но ако новите ограничения доведат до по-нататъшно забавяне на растежа, централната банка може да се наложи да промени позицията си. В момента еврото привлича купувачи, защото политиките на ЕЦБ са по-снизходителни от тези на Фед и Банката на Англия. За разлика от Фед, ЕЦБ не е направила съществени промени в своята инфлационна стратегия и за разлика от Банката на Англия не е на прага на намаляване на лихвените проценти. Инвеститорите очакват докладите на PMI от еврозоната през тази седмица, тъй като забавянето в услугите и производството може да бъде ключов фактор за валутния курс на EURUSD. Стерлингът също е под заплаха от корекция. Въпреки че продажбите на дребно се повишиха повече от очакваното през август, спокойствието на Банката на Англия и сериозната перспектива за излизане на Обединеното кралство от ЕС без сделка предполагат, че GBPUSD трябва да се търгува по-близо до 1.27, а не до 1.30, посочват анализатори.

Цените на петрола се повишиха в понеделник сутринта поради тропическа буря, насочена към региона на Мексиканския залив в САЩ, което доведе до спиране на производството, въпреки че увеличението на цените беше ограничено от евентуалното връщане на производството на петрол в Либия и продължаващото нарастване на случаите на коронавирус. Brent поскъпна до 43.24 долара за барел, докато WTI се повиши до 42.21 долара за барел. Royal Dutch Shell Plc спря производството на петрол и започна да евакуира работници от американска платформа в Мексиканския залив, съобщиха от компанията в събота. Тропическата буря Бета се очаква да удари в понеделник вечер крайбрежните щати Тексас и Луизиана, съобщи Националният център за урагани.

Най-важното събитие от днешния ден е в 17:00 часа българско време, когато ще чуем пресконференция на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Инвеститорите внимателно следят неговите изказвания, тъй като те често се използват за намек за бъдещата парична политика на банката.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.