6 април 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
По време на търговията във вторник новозеландският долар успя да поскъпне до най-високото си ниво за последните 15 седмици. Впоследствие обаче новозеландската валута не успя да задържи позициите си и се оттегли от достигнатия многоседмичен максимум. Отчасти причина за отдръпването бяха данните за PMI в сферата на услугите в САЩ. Данните бяха положителни, което подкрепи представянето на американския долар, както и даде сигнал на пазарните участници, че икономическият ръст в най-голямата икономика в света продължава да е стабилен. Данните за американския PMI в сектора на услугите показват нарастване за двадесет и втори пореден месец, което е още един сигнал, че американската икономика работи на пълни обороти. В PMI доклада се посочва още, че бизнесът в страната продължава да изпитва негативи от проблемите, свързани с веригите на доставките, както и високото равнище на инфлацията в страната. Запасите продължават да бъдат на ниски нива, тъй като предприятията все още се борят с проблемите, свързани с попълване на складовите си наличности. Като положителна тенденция се посочва, че недостигът на работна ръка е намалял. Това се дължи основно на намаляването на новите Covid случаи в страната, както и на облекчаването и премахването на здравните ограничения в различните щати.
Що се отнася до новозеландския долар, вчера валутата успя да пробие психологическото ниво от 0.7000. В спокойно време новозеландският долар е считан от инвеститорите за високорисков инструмент. Но не бива да се забравя, че NZD се счита и за суровинна валута. Именно ръстът на суровините през последните седмици, причинен от войната в Украйна, успя да окаже подкрепа за възходящото движение на двойката NZDUSD.
Във фокуса на вниманието за пазарните участници сега са данните за бизнес доверието на NZIER. През февруари стойността на индекса отчете спад от 28%, тъй като голяма част от бизнесите в Нова Зеландия са предпазливи, а също и песимистично настроени по отношение на икономическите перспективи. Новозеландската централна банка също е във фокуса на вниманието на инвеститорите. Следващата седмица на 13 април институцията ще проведе редовното си заседание, на което ще обяви решението си за основния лихвен процент в страната. От RBNZ вече стартираха цикъла на повишение на лихвените равнища, вдигайки лихвите от 0.25% до 1%. Според някои анализатори, в случай, че централните банкери вдигнат лихвените равнища отново на 13 април, това би се отразило положително върху възходящото движение на новозеландския долар.
Сред по-важните събития от днешния ден се открояват данните за индекса на производствените цени в еврозоната, които ще бъдат представени в 12:00 часа. С интерес се очаква и информацията за PMI индексите на Великобритания и Канада, които ще бъдат представени в 11:30 и 15:30 часа българско време. В 17:30 часа пък ще бъдат оповестени данните за американските петролни запаси за седмицата до 30 март. В 21:00 часа ще бъде публикуван доклад на Федералния резерв.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.