Нови загуби за щатския долар спрямо основните валути

10 януари 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Инвеститорите разпродадоха агресивно щатския долар в петък след публикуването на декемврийския доклад за работните места в САЩ, който отчете сериозно разминаване с очакванията. Доларовият индекс изтри над 0.5% от стойността си, но дори и при слабостта в петък, зелените пари успяха да запишат лека седмична печалба, която е първата от две седмици. Министерството на труда заяви, че работните места в неселскостопанския сектор са се увеличили със 199 000 миналия месец, което е доста по-малко от прогнозата за 400 000. Анализаторите обаче отбелязаха, че основните данни в доклада изглеждат по-стабилни, като нивото на безработица спадна до 3.9% спрямо очакванията от 4.1%, докато средното почасово заплащане се повиши с 0.6%, което показва затягане на трудовия пазар. 

Новата година започна с рязък скок в доходността на държавните ценни книжа, който подкрепи щатския долар в началото на миналата седмица. Дали тази тенденция ще се запази зависи от доклада за инфлацията в САЩ, тъй като това може да реши дали Фед ще започне своя цикъл на повишаване на лихвите още през март. Американската икономика е в доста добро състояние. Пазарът на труда вероятно ще се върне към пълна заетост тази година, високи нива на потребление, докато инфлацията бива описвана от анализаторите като „изключително гореща“. Ситуацията дава повод на пазарите да бъдат почти убедени, че Фед може да повиши лихвените проценти още през март, за да се бори с инфлационния натиск. Това би подкрепило допълнително долара, но ще се отрази трайно на йената, тъй като не се очаква Банката на Япония да приложи същата политика в близкото бъдеще.

Поради тази причина предстоящите данни за инфлацията в сряда и отчетът за продажбите на дребно в петък могат да бъдат от решаващо значение. Що се отнася до долара, рязък скок в основния индекс на потребителските цени, съчетан със солиден отчет за продажбите на дребно, може да е достатъчен, за да потвърди очакванията, че Фед ще започне затягането през март. Погледнато в по-мащабен план обаче, най-големият риск за долара са всякакви признаци на „пикова инфлация“. Комбинация от затруднения във веригите на доставки, енергийните ценни и затихване на фискалните разходи изглежда като рецепта за достигане на пикови нива на инфлацията по-късно тази година.

Последният скок в доходността на английските облигации успя да подкрепи и британския паунд. Изглежда, че инвеститорите са стигнали до заключението, че Омикрон не е достатъчно опасен, за да спре Банката на Англия да повиши лихвените проценти или да забави плановете си. Понастоящем пазарите разчитат, че АЦБ отново ще повиши лихвите следващия месец, а за цялата година се очакват общо четири повишения. Английската валута записа трета поредна седмица на зелено и в допълнение премиерът Борис Джонсън заяви, че нови ограничения срещу новия вариант са малко вероятни. Тази седмица се очакват данните за БВП за ноември, но е малко вероятно те да променят текущата тенденция. Според експертите все още има възможност за стерлинга да удължи последните си печалби, поне спрямо еврото и йената, тъй като пазарите стават по-уверени относно повишаването на лихвите през февруари. Въпреки това в по-голямата картина има някои рискове. Докато британският пазар на труда е силен и инфлацията е повишена, последните проучвания на PMI показват, че икономическият растеж губи скорост. Ако тази тенденция се запази, АЦБ може да повиши лихвите само два или три пъти тази година, а не четири пъти, както очакват пазарите.

Днешният икономически календар включва публикуването на равнището на безработица за ноември месец в еврозоната от 12:00 часа българско време.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.