Нови загуби за щатския долар спрямо основните валути

22 февруари 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Щатският долар продължи да отстъпва срещу основните валути по време на търговията в петък, което се дължи на смесените икономически резултати на страната и по-слабите данни за пазара на труда. Доларът остава под натиск, тъй като инвеститорското внимание е фокусирано върху състоянието на американската икономика и перспективите за нейното възстановяване. Доларовият индекс отбеляза понижение с 0.21%, а най-големите загуби на щатската валута бяха регистрирани спрямо австралийския и новозеландския долар. Някои експерти поставят под въпрос статута на долара като актив убежище, което се дължи на повишените инфлационни очаквания заради приетите фискални стимули и по-слабите данни за пазара на труда в САЩ. Вниманието през тази седмица ще бъде насочено към доклада пред Сената на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който е оптимист за по-силен икономически растеж през втората половина на годината.

Британският паунд успя да пробие психологическото ниво от 1.40 долара за един паунд. Данните за продажбите на дребно във Великобритания не оправдаха прогнозираните стойности, но PMI индексите отразиха положителни резултати. Най-същественият фактор, който успя да подпомогне ралито на стерлинга, бяха новините около постигната цел за имунизиране на приоритетните групи, което трябваше да се осъществи до 15 февруари. Английската валута се представя изключително добре от началото на годината и възможността за по-ранно вдигане на епидемичните мерки, би предотвратило евентуалното прилагане на отрицателни лихвени проценти от страна на централната банка.

Медта нарасна с над 6.5% през изминалата седмица, след като в петък направи покачване с близо 4%. Анализатори посочват, че поскъпването на медта се дължи на комбинация от различни фактори, но основните са поевтиняването на щатския долар и нарастващите инфлационни очаквания. Можем да очакваме значителен дефицит на пазара на метала, който да продължи да подкрепя неговата цена, ако в близко бъдеще не видим възстановяване от епидемичната обстановки при ключови южноафрикански държави производители.

Цените на петрола завършиха петъчната сесия на червено, което се дължи на екстремните студове в южната част на САЩ, които предизвикаха притеснения относно неговото производство. Лекият суров петрол WTI поевтиня с над 1.7% до 59 долара за барел, а цената на сорта Brent достигна 62 долара за барел.

По-важните новини за деня са данните за икономическите очаквания на IFO за Германия, които ще бъдат публикувани в 11:00 часа българско време, както и продажбите на дребно в Нова Зеландия, които ще бъдат публикувани в 23:45 часа. 

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.