31 август 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Японската йена отчете силно представяне в петък на фона на новината за оттеглянето на Шиндзо Абе от поста министър-председател на Япония. Йената регистрира покачване от 1.2% до 105.36, след като пазарните участници изразиха опасения, че оттеглянето на Абе от премиерския пост на страната може да доведе до край на ултра разхлабената експанзионистична политика. Шиндзо Абе, който е най-дълго управлявалият премиер на Япония обяви своето оттегляне, поради здравословни причини свързани с улцерозен колит. Абе пое поста министър-председател на Япония през 2012 година. Бившият вече японски премиер ще остане в историята с т.нар. „Абеномика“, която включваше в себе си широк набор от средства за стимулиране на икономиката на страната, най-известните от които са свързани с ултра разхлабената монетарна политика на Японската централна банка. „Виждаме проява на сила от страна на японската йена на фона на известната несигурност около оттеглянето на Абе“, коментира Лу Бриен, валутен стратег в DRW Trading в Чикаго. „Това е така, тъй като Абеномиката е една от влиятелните икономически стратегии през последните години“, допълни още Бриен.
Доларът приключи с понижение търговията в последния работен ден на изминалата седмица. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.68% до 92.37 пункта. От слабостта на щатската валута се възползва и еврото. Единната валута регистрира ръст от 0.71% като в края на сесията двойката EURUSD се търгуваше на нивата около 1.1905 долара за евро. Новозеландският и австралийският долар, които се ползват със статут на високорискови валути се представиха силно, след като реализираха покачване от 1.48% и 1.36% срещу щатския долар.
Златото продължи със силното си представяне, получавайки подкрепа от обявената по-рано в четвъртък стратегия от страна на Федералния резерв, според която Фед ще задържи лихвите на рекордно ниски нива за продължителен период от време с цел стимулиране на икономическото възстановяване. Спот цената на златото се покачи с 1.9% до 1964.62 долара за тройунция. Благородният метал отчете ръст от над един процент на седмична база. „Значителните разпродажби, които видяхме при долара доведоха до покачване в цената на златото“, коментира пред CNBC Дейвид Маден, пазарен анализатор в CMC Markets UK. „От Федералния резерв казаха, че ще позволят на инфлацията да се повиши над нивото от 2% за известен период от време. Това означава, че ще задържат паричната си политика разхлабена достатъчно дълго, така че това да позволи ръст на златото“, допълни Маден. От друга страна централните банки и правителствата наливат огромни средства под формата на различни стимули, които да помогнат за справяне с последиците от коронавируса. Това доведе до скок в цената на златото от 28% през тази година. Среброто също регистрира повишение в петък. Фючърсите на метала нараснаха с 1.65% до 27.49 долара за тройунция.
Петролът отчете лек спад, след като урагана Лаура премина през сърцето на американската петролна индустрия в Луизиана и Тексас, но без да нанесе сериозни щети по петролната инфраструктура. В резултат на това компаниите започнаха да рестартират производствените си операции. В петък фючърсите на американския лек суров петрол отстъпиха с 0.16% до 42.97 долара за барел. Сортът Брент се понижи с 0.09 на сто до 45.05 долара. Въпреки дневното понижение, черното злато завърши с ръст за шеста седмица от последните седем.
Wall Street завърши с ръст търговията в петък, изпращайки отново една силна седмица. Индексът на сините чипове Dow Jones прибави 0.57% към стойността си, достигайки 28 653.87 пункта. По този начин индексът успя да заличи загубите от началото на 2020 година. Широкият измерител S&P 500 нарасна с 0.67%, достигайки за първи път равнището от 3508.01. Технологичният Nasdaq прибави 0.6% към стойността си, за да достигне нивото от 11 695.63. На корпоративния фронт книжата на Coca Cola отчетоха добри резултати за деня, поскъпвайки с 3.32% до 49.83 долара. От друга страна акциите на Walmart също показаха силни резултати, повишавайки се с 2.7% до 140.30 долара за ценна книга. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достигна 0.724%.
Водещите фондови пазари в Европа приключиха търговията в последния работен ден на негативна територия. Германският Dax 30 изтри почти половин процент от стойността си, достигайки 13 033.20 пункта. Британският FTSE 100 отстъпи с 0.61% до 5963.57 пункта, докато френския CAC 40 спадна с 0.26% до 5002.94.
Днес преди и около обяд предстои да видим данните за индекса на потребителските цени в Испания и Италия. В 11:00 часа ни очакват и данните за брутния вътрешен продукт на Италия за второто тримесечие на годината. В 15:00 часа българско време ще бъде публикуван индексът на потребителските цени в Германия за месец август. За 16:00 часа е насрочено изявлението на Ричард Кларида, вицепрезидент на Федералния резерв.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.