Несигурността предполага нови разпродажби на пазарите

13 май 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Високата инфлация повиши волатилността на пазарите през последните няколко търговски сесии. Потребителските цени се повишиха през април, като надхвърлят пазарните прогнози с 0.2%. В тази посока Федералният резерв на САЩ може да повиши лихвите с нови 50 базисни пункта през юни. Интервюто на президента на Фед в Сейнт Луис, Джим Булард, също изложи динамични прогнози. Регулаторът планира да продължи да повишава лихвите въпреки опасността от рецесия. Очакванията на част от инвеститорите, че темпът на повишаване на лихвите може да бъде забавен поради настъпване на рецесия, доведоха до срив на фондовия пазар и по-силен щатски долар.

Вчерашните данни за потребителската инфлация в САЩ показаха ръст с 11% през април спрямо прогнозираните 10.7%. Бизнесът по всяка вероятност ще продължи да се стреми да прехвърля по-високите разходи на крайните потребители, което от своя страна може да задържи инфлацията висока. Подобен сценарий, придружен от рецесия, ще постави централните банки в трудна ситуация, която може да прерасне в допълнителни разпродажби при по-рисковите активи, включително и акциите.

Според експерти от американската банка растежът на световната икономика през 2022 г. едва ли ще достигне дори половината от темповете от предходната година. Прогнозите са да бъде само 2.9%, докато през 2021 г. световният БВП регистрира ръст от 6.2%. Два основни фактора се очаква да допринесат за забавянето на глобалния икономически растеж. Първият е продължаващият военен конфликт между Русия и Украйна, а вторият е новата вълната от COVID-19 в Китай. Безпрецедентните санкции, наложени от Запада срещу Русия в отговор на нейната военна операция в Украйна, вече доведоха до рязко покачване на цените на суровините и петрола. Това засили инфлационния натиск по света и принуди много централни банки да затегнат монетарната си политика.

Сега много регулатори са насочени към отслабване на фискалните стимули. Това ще окаже силен натиск върху икономиките и глобалния икономически растеж като цяло в обозримо бъдеще, според анализатори от Morgan Stanley. Експертите също така виждат повишен риск от рецесия на фона на ново огнище на коронавирус в Китай. Страната все още поддържа политика на нулева толерантност към COVID-19, като продължава да се бори с разпространението на болестта чрез налагане на строги противоепидемични мерки.

Затягането на мерките за борба с вируса в Китай доведе до спиране на промишленото производство в части от страната и ограничено вътрешно търсене, което се отразява негативно на местната икономика. Миналия месец растежът на китайския износ се забави до най-ниското си ниво от близо 2 години. Продължаващите ограничения в големите китайски градове могат да подкопаят и други икономики, тъй като проблемите в глобалните вериги за доставки ограничават производството и икономическия растеж. Morgan Stanley смята, че забавянето на икономиката е глобална тенденция. 

Важните новини за деня започват в 17:00 часа, когато ще бъдат публикувани данните за потребителските очаквания на Мичиганския университет. 

 

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.