Напрежението между САЩ и Китай расте

28 май 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът задържа позицията си в четвъртък на фона на покачващия се конфликт между САЩ и Китай. Напрежението оказва съкрушителен натиск върху китайския юан и се оказва противотежест на оптимизма по отношение на възстановяването след коронавируса. Ескалиращата словесна война между двете най-големи икономики в света засегна и австралийския, и новозеландския долар, тъй като на валутните пазари има много по-предпазливо отношение в сравнение с нарастващите акции. Хонконг е най-новата точка за наблюдение, като американският държавен секретар Майк Помпео заяви в сряда, че планът на Китай за налагане на закони е „само най-новото в поредица от действия, които коренно подкопават“ автономията и свободите на града. Китайският юан, който е измерител на отношенията между Съединените щати и Китай, достигна рекордно високо ниво от 7.1666 долара за една нощ и остана близо до това ниво в четвъртък на 7.1805. Доларът се засили леко спрямо японската йена при 107.83 йени за долар, и малко по-слаб спрямо еврото и паунда. По отношение на валутната кошница той остана стабилен на 98.863, което е под двумесечното дъно, достигнато през нощта. Еврото се повиши до осемседмичен връх от 1.1031 долара в сряда, като се повиши над 200-дневната си средна стойност, след като изпълнителният директор на Европейския съюз представи план от 750 милиарда евро за подкрепа на страните, засегнати от вируса. Паундът беше на 1.2263 долара.
Цените на петрола паднаха в началото на търговията в четвъртък, след като запасите от нефт, бензин и черно масло в САЩ се повишиха повече от очакваното, което дава надежда за плавно възстановяване на търсенето от блокирането от коронавируса. Спадът увеличи загубите от сряда, поради несигурност относно ангажимента на Русия за дълбоки съкращения на нефтопродуктите, преди срещата на 9 юни на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, наречена OPEC +. WTI паднаха с 5% до минимум от 31.14 долара и поевтиняха с 3% или 97 цента на 31.84 долара. Brent за последно се търгуваше с намаление от 2.3% или 78 цента до 33.96 долара.
Цените на златото се повишиха в четвъртък на фона на ескалиращото напрежение между Съединените щати и Китай заради закона за сигурност на Хонконг. Някой нови стимулиращи мерки, предприети от няколко държави за смекчаване на последиците от коронавируса, също оказаха подкрепа. Спот златото нарасна с 0.2% до 1 711.35 долара за унция, след достигане на двуседмично дъно в сряда. Фючърсите на злато в САЩ паднаха с 0.2% до 1 723.60 долара. Паладият се повиши с 0.2% до 1 938.76 долара за унция. Платината нарасна с 1.9% до 834.19 долара, докато среброто се понижи с 0.4% до 17.24 долара.
Днес от 15:30 часа българско време ще разберем основните поръчки за дълготрайни стоки, данните за брутния вътрешен продукт и данните за безработицата в САЩ. В 17:00 часа ще разберем данните от доклада за продажбите на жилища в САЩ от Националната асоциация на брокерите. В 18:00 часа ще разберем, от Администрацията за енергийна информация, инвентаризациите на суровия петрол в САЩ. Те измерват седмичната промяна в броя на барелите суров петрол, собственост на американски компании. Нивото на запасите влияе върху цената на петролните продукти, което може да повлияе на инфлацията.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.