22 октомври 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Съществува една сентенция, която гласи следното: „Генералите са винаги готови да се бият до последната война, докато икономистите са винаги готови да се борят до последната рецесия“. Но какво би се случило, ако следващата криза не започне от финансовия сектор на САЩ, а тръгне от пазара на недвижими имоти в Китай? Китайската компания за недвижими имоти Evergrande попадна в полезрението на инвеститори и анализатори с това, че натрупаните дългове на корпорацията достигнаха 300 млрд. долара, което е около 2% от брутния вътрешен продукт на Китай. Дълговите затруднения, които изпитва Evergrande с изплащането на финансовите си задължения, може да доведaт до значителни последици за световната икономика.
Доста анализатори наричат Evergrande „китайския Lehman Brothers“. Въпреки че има прилики със ситуацията от 2008 г., трябва да се отбележи факта и че има не малко разлики. За разлика от Lehman Brothers, Evergrande е ограничена основно до китайския пазар. Разбира се, това не е малко, тъй като евентуален фалит на компанията може да има негативни последици за китайската икономика, които да се отразят и на световната. А последиците вече започват да се отразяват, след като последните данни показаха, че брутният вътрешен продукт на Китай за третото тримесечие е нараснал с едва 4.9%. За второто тримесечие ръстът бе 7.9%. Забавянето не е изненадващо. Китай е изправен пред енергийна криза, проблеми с веригата на доставките, както и спукване на имотния балон в страната. До скоро покачването на пазара на имоти бе толерирано и подкрепяно от властите, тъй като стимулираше доходите и растежа, облагодетелствайки всички – от политици и предприемачи до обикновените граждани, които вложиха спестяванията си в имотния пазар. Секторът на недвижимите имоти така се разви през последните години, че към момента формира около 30% от китайската икономика.
Китайското правителство обаче реши да охлади имотния пазар. Експертите обръщат внимание на цялата ирационалност, изразяваща се в призрачните градове с този толкова голям брой празни и пустеещи апартаменти. Ако погледнем към корпоративния дълг ще видим, че през 2008 г. нивото му е било 112% от китайския БВП, докато през 2020 г. е нараснал до 222%. През миналата година властите въведоха т.нар. политика на „три червени линии“. Тази мярка ограничи големите компании от сектора на недвижимите имоти да емитират нов дълг. А това от своя страна доведе до ликвидна криза за компании като Evergrande. Крайният резултат бе спад в инвестициите в имоти с 4% през септември.
Големият въпрос, който си задават инвеститорите в злато, е може ли кризата и потенциалният фалит на Evergrande да повлияе върху цената на благородния метал. Досега цената на метала успява да се задържи под 1800 долара за тройунция. Имайки предвид, че златото, както и останалите стоки и суровини се търгуват в долари, представянето на стоковите пазари като цяло зависи от състоянието на американската икономика. За момента все още няма признаци на забавяне на икономическия ръст в САЩ, който да е причинен от проблеми в Китай. Забавянето на глобалния икономически растеж, причинено от спукването на имотния балон в Китай, би доближило световната икономика до състояние на стагнация. А това са положителни новини за златото. Забавянето на китайската икономика може да охлади ентусиазма на пазарните участници, свързан с бързо и силно пост пандемично възстановяване. Според анализатори влошаването на очакванията за икономическия ръст може да доведе до спад в доходността по облигациите, което би било допълнителна подкрепа за жълтия метал.
Днес в 9:00 часа ни очакват данните за продажбите на дребно във Великобритания за септември. Малко преди обяд ще бъдат публикувани прогнозните индекси на бизнес активността за производствения сектор и сектора на услугите в Германия и еврозоната. В 15:30 часа в Канада също ще бъдат публикувани данните за продажбите на дребно. В 16:45 часа ни очакват данните за прогнозния индекс на бизнес активността в производството и услугите в САЩ. За 18:00 часа е насрочено изявление на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.