25 февруари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Новата седмица започна негативно за фондовите борси навсякъде по света на фона на опасенията от глобална пандемия, свързана с коронавируса. Фондовите борси потънаха дълбоко на червена територия, след като през уикенда стана ясно, че заразените в Италия с китайския коронавирус са надхвърлили 150 души. В същото време броят на починалите вече е достигнал 7 души. Разрастващият се брой на заразените принуди италианското правителство да предприеме решителни мерки, в това число ограничаване на придвижванията на хора в засегнатите градове в северната част на Италия. Под карантина са градове в областта Ломбардия и Емилия-Романя. Кодоньо – градът, от който тръгна заразата, се намира на около 60 километра от икономическия център Милано. Чрез карантинните зони властите в страната целят овладяването на заразата и предотвратяване на проникването на коронавируса в Милано. Междувременно в ранните часове в понеделник Австрия прекъсна за кратко железопътната връзка с Италия след съмнения за заразени с вируса пътници. Събитията от уикенда се отразиха негативно на водещите европейски борси, в резултат на което водещите индекси отчетоха сериозни загуби. Най-голям срив претърпя италианския FTSE MIB, който изтри 5.43% от стойността си, спадайки до 23 427.19 пункта. Германският Dax 30 отстъпи с 4.01% или 544 пункта до 13 035.24. Френският бенчмарк CAC 40 изгуби 3.94% от стойността си, затваряйки на нивото от 5791.87, докато британския FTSE 100 се понижи с 3.34% или 247 пункта до 7156.83.
Сериозни загуби понесоха и водещите измерители на Wall Street. Индексът на сините чипове Dow Jones се срина с 1031 пункта или 3.56% до нивото от 27 960.80. Широкият измерител S&P 500 спадна с близо 112 пункта или 3.35% до 3225.90 пункта. Това е най-слабото представяне за двата индекса от две години насам. Технологичният Nasdaq отчете най-слаб резултат, регистрирайки загуба от 3.71% до нивото от 9221.28 пункта. Настъплението на коронавируса извън Китай замрази надеждите на пазарните участници за силен икономически растеж през настоящата година. В резултат на това видяхме бягство от рисковите активи като акциите и насочване на финансов ресурс в посока активите убежища. При акциите най-губещи бяха книжата на авиокомпаниите. Delta и American Airlines изтриха повече от 6% от пазарните си капитализации. Технологичните компании също не бяха пощадени от срива. Акциите на Apple отчетоха понижение от 3.7%. Книжата на производителя на чипове Nvidia спаднаха с 6%. Intel и AMD регистрираха спадове, съответно от 3% и 6.5%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски облигации достигна 1.37%, докато 30-годишните щатски дългови книжа се търгуваха при доходност от 1.83%.
Огромната несигурност на пазарите, свързана с китайския коронавирус в комбинация с масираните разпродажби на акции доведоха до ръст за златото. Благородният метал успя да нарасне до почти 1690 долара, което е и най-високото равнище за метала от седем години насам. В края на деня обаче златото не успя да удържи позициите си като в крайна сметка завърши деня с ръст от 1.7% до нивото от 1670 долара за тройунция. Фючърсите върху метала също нараснаха с 1.7 на сто, достигайки нивото от 1676 долара. „В момента пазарите са обхванати от страх“, коментира Боб Хаберкорн, старши пазарен стратег в RJO Futures. „Но тревогата не е свързана толкова със самия вирус, колкото с икономическата конюнктура и опасенията от икономическо забавяне“, допълни още Хаберкорн. Фючърсите на среброто също показаха силен резултат, поскъпвайки с 1.6% до 18.75 долара за тройунция. Паладият и платината пък затвориха търговията на нивата от 2613.59 и 962.72 долара.
Петролът също се оцвети в червено на фона на опасенията за глобалния икономически растеж. Фючърсите на американския лек суров петрол спаднаха с 4% до 51.26 долара за барел. В същото време цената на фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент поевтиняха с 4.1% или 2.42 долара до 56.09 долара за барел. „Цените на черното злато ще останат уязвими, тъй като коронавируса се превръща в пандемия“, коментира пред CNBC финансовия анализатор Едуард Моя. „Въпреки че е налице подобряване на ситуацията в Китай, финансовите пазари ще останат на ръба докато не видим подобрение и в останалите засегнати страни като Италия, Иран, Южна Корея и Япония“, допълни още Моя.
Търговията на валутните пазари започна сравнително спокойно новата седмица. Швейцарският франк и японската йена, които се ползват със статут на убежища очаквано показаха най-силни резултати. Йената отчете повишение от 0.73% до 110.74 йени за долар. В същото време швейцарският франк се покачи до нивото от 0.9788. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отчете минимално покачване от 0.02 на сто до 99.21 пункта.
Сред важните събития от икономическия календар във вторник се открояват данните за брутния вътрешен продукт на Германия, които ще бъдат представени в сутрешните часове. След обяд в 17:00 часа вниманието на пазарните участници ще бъде насочено към данните от САЩ за потребителското доверие, както и за индекса на промишлеността на Федералния резерв за Ричмънд. В 22:00 часа българско време пък ще започне пресконференцията на Ричард Кларида, който е заместник-председател на Федералния резерв.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.