16 юли 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Канадският долар поскъпна в сряда, след като централната банка на страната запази монетарната си политика без промяна. От институцията оставиха основния лихвен процент без изменение на нивото от 0.25%. Също така от банката заявиха, че ще продължат с програмата за количествени улеснения, като към момента покупките на активи възлизат на 5 млрд. долара седмично. Централните банкери заявиха, че програмата ще действа докато възстановяването не стане факт. От Канадската централна банка очакват 40% възстановяване на икономическата активност през третото тримесечие на годината, но след това прогнозите са за по-бавно възстановяване. Като причина се посочват отслабеното потребителско доверие, както и функционирането на икономиката в условията на все още разпространяващ се вирус. От банката очакват свиването на брутния вътрешен продукт на страната през тази година да достигне 7.8%. За 2021 година очакванията са за ръст от 5.1%, докато през 2022 година прогнозите са за 3.7% нарастване на БВП. „Управителния съвет ще задържи основната лихва в страната близо до ефективната долна граница до момента, в който икономическото забавяне не бъде наваксано, а целта за инфлация от 2% не бъде устойчиво постигната“, се казва в протокола от вчерашното заседание.
Решението даде тласък на канадския долар, който успя да нарасне с близо 0.7% до 1.3507. В същото време доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.23% до 96.04 пункта. Еврото се задържа почти без изменение за деня на равнището от 1.1411 долара за евро. Австралийският и новозеландският долар поскъпнаха, съответно с 0.36% и 0.42%, подкрепени от риск апетита на пазарните участници, свързан с напредъка в разработката на ваксина.
Златото приключи вчерашната търговия с понижение, отстъпвайки с 0.32% до 1803.55 долара за тройунция, въпреки че по-рано през деня достигна нивата над 1810. „Влиянието на новорегистрираните случаи, особено в САЩ, възобновените мерки за блокиране, както и нарастващото геополитическо напрежение между САЩ и Китай, са фактори, които ще продължат да подкрепят цената на златото“, коментира Суки Купър, анализатор в Standard Chartered. „Силните фондови пазари, както и оптимизма около ваксината срещи коронавируса увеличават риск апетита сред трейдърите. Но засиления интерес към златото към момента остава непроменен“, допълни още Купър. Фючърсите на среброто пък имаха добър резултат, след като нараснаха с 0.62% до 19.40 долара за тройунция.
Петролът поскъпна на фона на положителните данни за запасите в САЩ. За седмицата до 15 юли, американските запаси са спаднали със 7.49 млн. барела при предварителна прогноза от страна на анализаторите за спад от 2.1 млн. За предходната седмица запасите на петрол в американските хранилища бяха регистрирали повишение от 5.65 млн. барела. Сериозният спад, който видяхме сега дава индикации, че търсенето на суровината се възстановява. Другата голяма новина за деня бе краят на двудневната среща на страните от ОПЕК+. След края на срещата стана ясно, че страните ще възстановят част от производството си през следващия месец. Съгласно споразумението, от следващия месец ограничението в добивите вече ще бъде 7.7 млн. барела, а не както бе през последните три месеца – 9.6 млн. барела. Решението идва на фона на последните данни, показващи възстановяване в търсенето на петрол. Фючърсите на американския лек суров петрол приключиха търговската сесия с ръст от 1.74% до 40.98 долара за барел. Фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент отчетоха покачване от 1.7% до 43.63 долара.
Основните индекси на Wall Street се покачиха, подкрепени от новината за напредъка при разработването на ваксина срещу Covid-19. Индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 0.85% до 26 870.10 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави около процент към стойността си, за да затвори на ниво от 3226.56. Технологичният Nasdaq нарасна с 0.59% или близо 62 пункта до 10 550.49. На корпоративния фронт книжата на биотехнологичната компания Moderna Inc скочиха с 6.9% до 80.22 долара, след като от компанията заявиха, че са на прага на финалната фаза на тестване на създадената от тях ваксина. Проучванията досега са окуражаващи, тъй като всичките 45 пациенти, на които е била приложена ваксината са изградили антитела. От компанията заявиха, че на 27 юли ще стартира последната фаза на клинични тестове. По време на нея ще бъдат ангажирани 30 000 доброволци. На половината от тях ще бъде дадена ваксина, а на другата половина ще бъде дадено плацебо. След това предстои анализ на пробите, като получените резултати ще определят дали ваксината е безопасна и ефикасна за масова употреба. Банковият сектор като цяло бе сред най-силно представилите се по време на вчерашната търговска сесия. Книжата на Goldman Sachs поскъпнаха с 1.35% до 216.90 долара на фона на изненадващо силните финансови данни на компанията за второто тримесечие. Корпоративните приходи за второто тримесечие на 2020 са достигнали 13.3 млрд. долара при прогноза от страна на анализаторите за 9.7 млрд. Печалбата на акция пък достигна 6.26 долара при прогноза за 3.90.
Водещите фондови пазари в Европа също се оцветиха в зелено. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 поскъпна с 1.76% до почти 374 пункта. Най-силен резултат показа френския CAC 40, който нарасна с 2.03% до 5108.98 пункта. Германският Dax 30 прибави 1.84 на сто, за да завърши сесията на 12 930.98 пункта. Добрите данни за равнището на инфлация във Великобритания, които бях публикувани по-рано през деня, се отразиха положително върху FTSE 100, който прибави 1.83% към стойността си, достигайки 6292.65 пункта. Индексът на потребителските цени в Обединеното кралство се е повишил с 0.6% на годишна база през юни, надхвърляйки прогнозата на икономистите за 0.4%. През май стойността на индикатора бе 0.5%.
Във фокуса на вниманието за пазарните участници днес ще бъде редовното заседание на Европейската централна банка. В 14:45 българско време ще бъде публикувано решението на банката за размера на основните лихви. Преобладаващите очаквания на експертите са, че централните банкери ще запазят лихвените равнища без изменение. В 15:30 часа пък ще стартира пресконференцията на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард. След обяд в 15:30 ни очакват серия икономически данни от САЩ, по-важните от които са седмичните новини за новоподадените молби за помощи при безработица, както и продажбите на дребно за юни.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.