2 юни 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Канадската централна банка предприе още една агресивна стъпка в своя цикъл на затягане, като повиши лихвения си процент с 50 базисни пункта за втори пореден път и предупреди, че може да действа „по-силно“, ако е необходимо, за да се справи с инфлацията. Решението от вчера, което довежда референтната лихва до 1,5%, беше представено в ястребово изявление, което излъчваше притеснения относно засилването на ценовия натиск. Макар че увеличението с 50 базисни пункта се очакваше, езикът ще подхрани спекулациите, че регулаторите, водени от губернатора Тиф Макълм, обмислят по-бърз темп на затягане. Доходността на канадските държавни облигации скочи по-високо след решението, като двугодишните облигации се търгуват на 2,8% – близо до най-високото ниво от 2008 г. Централните банкери признаха, че инфлацията се покачва по-бързо от прогнозите им през април и „вероятно ще се придвижи още по-високо в краткосрочен план, преди да започне да се облекчава“. Централната банка „е готова да действа по-силно, ако е необходимо, за да изпълни ангажимента си за постигане на целта за инфлация от 2%“, се казва във вчерашното изявление. Пазарите вече ценообразуват още едно увеличение от половин пункт на срещата на 13 юли, но залозите се повишиха за четвърто поредно увеличение от 50 базисни точки през септември и крайния резултат надхвърля прага от 3%. Някои анализатори смятат, че увеличение от 75 базисни пункта също е възможно, въпреки че централната банка досега не подкрепяше идеята. „По-силно за мен може да означава повече от 50 пункта“, каза Дерек Холт, ръководител на икономиката на капиталовите пазари в Bank of Nova Scotia. Ястребовите коментари от вчера провокират дебат дали централната банка трябва да увеличи лихвите извън неутралния диапазон и активно да забави икономическия растеж, за да овладее инфлацията. Решението на регулатора не дойде с нови тримесечни прогнози, но заместник-управителят Пол Бодри ще изнесе реч и ще проведе пресконференция днес, за да даде повече поглед върху очакванията на банката.
Цените на петрола отчетоха загуба след доклад, че Саудитска Арабия е готова да увеличи производството на суров петрол, ако добивът на Русия падне значително след санкциите на Европейския съюз. Financial Times съобщи, позовавайки се на източници, Саудитска Арабия е наясно с рисковете от недостиг на доставки и че „не е в техен интерес да губят контрол върху цените на петрола“.Лидерите на ЕС в понеделник се съгласиха да забранят 90% от руския петрол до края на годината като част от шестия пакет от санкции на блока срещу Русия, откакто тя предприе военни действия срещу Украйна. ОПЕК обмисля преустановяване на съюза си с Русия, което ще позволи увеличаване на производството. Фактът, че тази новина беше публикувана само няколко дни преди официалната среща на ОПЕК, е сигнал сам по себе си – организацията най-накрая изглежда готова да отвори допълнително крановете за доставки. Изглежда, че „тайните преговори“ между Байдън и Саудитска Арабия за увеличаване на производството са били успешни, поставяйки въпроса какво трябва да обещае Белият дом на Кралството в замяна. Друг въпрос е дали Саудитска Арабия дори може да увеличи производството, като мнозина твърдят, че почти не е останал свободен капацитет. Днешната среща на ОПЕК ще бъде в полезрението на всички инвеститори.
Важните новини за деня започват в 13:00 часа със срещата на ОПЕК+. В 15:15 часа ще можем да се запознаем с промяната на заетостта в частния сектор на ADP в САЩ, а в 15:30 ще бъдат публикувани молбите за помощи за безработните. От 17:30 се очакват данните за петролните запаси в САЩ.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.