24.8.2023 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
За да намали зависимостта си от промените в обменния курс на долара, президентът на Бразилия призова страните от БРИКС да създадат единна валута за търговия и инвестиции. Предложението беше представено на конференция на БРИКС в Йоханесбург от Луиз Инасио Лула да Силва. Като се имат предвид икономическите, политическите и географските различия между Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, официални лица и икономисти подчертаха предизвикателствата, които биха били представени от подобен проект.
Президентът на Бразилия се противопостави на изискването страните, които не използват долара, да извършват транзакции в него и в полза на единна валута за групата от южноамерикански държави Меркосур. Според него валутата на БРИКС „увеличава възможностите ни за плащане и намалява уязвимостта ни“, каза той по време на пленарната среща на върха при откриването.
Официални лица от Южна Африка заявиха, че дневният ред на срещата не включва валута на БРИКС. Външният министър на Индия заяви, че „няма идея за валута на БРИКС“ през юли. Преди да замине за конференцията, нейният външен министър заяви, че ще бъде проучена възможността за увеличаване на търговията в местни валути. Владимир Путин, президентът на Русия, обяви, че срещата, към която той се присъедини чрез видеовръзка, ще проучи преместването на търговията от долара към националните валути. Китай не е отговорил на концепцията. На конференцията президентът Си Дзинпин се застъпи за „реформата на международната финансова и валутна система“
Лесетжа Кганяго, управителят на южноафриканската централна банка, каза през юли, че създаването на валута от БРИКС би било „политически проект“. Ако го искате, трябва да имате макроикономическа конвергенция, банков съюз и фискален съюз, според Кганяго. „Най-важното е, че имате нужда от механизъм за санкциониране на нациите, които се отклоняват от него… Освен това те ще изискват единна централна банка; къде ще се намира тя? В публикация в блог за мозъчния тръст OMFIF, Херберт Поениш, старши учен в университета Zhejiang, заяви, че търговските дисбаланси също са проблем. „Китай е основният търговски партньор на всички членове на БРИКС и търговията между тях е много ограничена.
Доларът драстично нарасна миналата година, след като Федералният резерв повиши лихвените проценти и Русия нахлу в Украйна, увеличавайки цената на дълга в долари и многобройния внос. Лидерите на страните от БРИКС заявиха, че желаят да използват националните си валути по-често вместо долара. Изключването на Русия от международните банкови системи поради санкции миналата година подхрани слуховете, че незападните съюзници може да се откажат от долара. „Обективният, необратим процес на дедоларизация на нашите икономически връзки набира скорост“, каза Путин на конференцията във вторник. Дедоларизацията ще изисква няколко износители, вносители, кредитополучатели, заемодатели и валутни търговци, които индивидуално да изберат да използват други валути на световен мащаб.
Според данни на Международния валутен фонд процентът на щатските долари в официалните резерви в чуждестранна валута достигна 20-годишно дъно от 58% през четвъртото тримесечие на 2022 г. и 47%, когато се коригира за колебанията на обменния курс. Въпреки това доларът продължава да управлява международната търговия. Почти 90% от всички валутни транзакции по света го имат от едната страна, според данни на Банката за международни разплащания. Дедоларизацията ще изисква няколко износители, вносители, кредитополучатели, заемодатели и валутни търговци, които индивидуално да изберат да използват други валути в глобален мащаб.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.