06 май 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В сряда йената удари тригодишен максимум спрямо еврото и седемседмичен връх на долара след решение на съда, оспорващо участието на Германия в европейската програма за стимулиране, а опасенията от рязко възстановяване на световната икономика вдъхнаха страх от инвеститорите. Германският висш съд във вторник даде на Европейската централна банка три месеца, за да оправдае покупките по програмата си за закупуване на облигации или да загуби Бундесбанка като участник в схема, предназначена да смекчи икономическия удар от коронавирус. Поради тази новина, еврото падна до седмично дъно от 1.0826 долара за нощ, а в Азия падна до тригодишно дъно от 115.09 йени, тъй като търговците бяха притеснени както за схемата, така и за бъдещето на еврото. Австралийският долар за последно се търгуваше на 0.6422 долара, а новозеландският – 0.6044 долара. Паундът беше стабилен при 1.2431 долара. Малко вероятно е решението на германския съд да подкопае европейската програма за стимулиране, тъй като вероятно Европейската централна банка ще може да предостави необходимата обосновка за закупуването на облигации. Но получената несигурност е само последното напрежение в коронавирусната реакция в Европа. На други места президентът на САЩ Доналд Тръмп отново оказа натиск върху Китай заради огнището, което уби повече от четвърт милион души от създаването му в китайския град Ухан в края на миналата година. Пазарите чакат отговор от Пекин на последните му коментари, които миналата седмица включваха заплахата от нови тарифи за китайски стоки.
Цените на петрола паднаха в сряда, завършвайки многодневна поредица от растеж, тъй като инвеститорите се съсредоточиха върху рисковете от свръхпредлагане, след като американските запаси от петрол се повишиха повече от очакваното, на фона на спадащото търсене, предизвикано от ограниченията за спиране на разпространението на коронавирус. WTI падна с 2.1% до 24.05 долара за барел и падна с 14 цента до 24.41 за барел при 0201 GMT. WTI прекъсна петдневна серия от победи. Brent остана непроменен – 30.97 долара за барел. Цените на Brent се повишиха с 13.9% през предходната сесия, което е част от шестдневен растеж.
Цените на златото паднаха в сряда, когато акциите нараснаха на фона на оптимистичните настроения относно рисковете от постепенното отваряне на много икономики, докато по-силният долар също оказа натиск върху цените. Спот злато се понижи с 0.1% до 1 704.88 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 0.2% до 1 713.00 долара за унция. Срещу ключови конкуренти американският долар се повиши за четвърта поредна сесия, което прави златото по-скъпо за инвеститорите, които използват други валути. Паладият нарасна с 0.5% до 1 809.41 долара за унция, след като падна до най-ниското си ниво от 24 март – 1 747.31 долара за унция в предишната сесия. Платината падна с 0.2% до 763.05 долара за унция, докато среброто падна с 0.1% до 15.01 долара за унция.
Важните събития за днешният ден започват в 15:15 часа българско време, когато ще разберем промяната в заетостта в САЩ. От 17:30 часа ще разберем данните за запасите на петрол в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.