Йената и еврото се търгуват с повишение спрямо долара

02 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Йената и еврото се търгуваха с повишение спрямо долара в понеделник, докато търговците повишиха очакванията си за понижение на основният лихвен процент от Федералния резерв на САЩ този месец. Тъй като акциите на САЩ бяха засегнати през последните дни, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в петък, че централната банка ще „действа, както е уместно“, за да подкрепи икономиката при рисковете, причинени от епидемията. Инвеститорите приеха коментарите му като намек, че Фед ще намали лихвените проценти с най-малко 0.25 процентни пункта на следващото си заседание, което е насрочено за 17-18 март. Йената се търгуваше с леки изменения при ниво от 108.15 спрямо долара, като се повиши до 107.00 при ранната търговия в понеделник. Японската валута се повиши с 3.2% миналата седмица , което е най-голямото и повишение от 2016 г. Излишъкът по текущата сметка на Япония и огромната ликвидност на йената запазва нейният статут на актив убежище. Еврото се повиши до едномесечен максимум от 1.1074 долара. През изминалата седмица единната валута отчете печалба от 1.7%, което е и най-голямото му повишение за последните две години. Швейцарският франк достигна 2-годишен връх от 0.9610 франка за долар в петък. Австралийският долар също се повиши до 0.6538, което е ръст от 0.5%, след като в петък достигна 11-годишно дъно от 0.64345. Английската лира се търгуваше с лека промяна при ниво от 1.2828 долара, оставайки в близост до най-ниските си нива от октомври спрямо йената и еврото.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 затвори с 3.8% по-ниско в петък, тъй като пазарите по целия свят се понижиха. Борсовият показател загуби приблизително 12.7% за седмицата, което е и най-лошото му представяне от октомври 2008 г. Основните борсови индекси се понижиха с 4.6%, тъй като всички сектори и основните борси се търгуваха на червено. Великобританският FTSE 100 загуби 3.7% в петък, френският CAC 40 падна с 4%, а германският DAX изгуби 4.5%.

Основните пазари в Азия се опитаха да се повишат в понеделник, след резките загуби през изминалата седмица, въпреки че данните за китайското производство от уикенда и тези в понеделник, бяха много по-лоши от очакваното. Шанхайският индекс се търгуваше с 2.9% по-високо, докато Шенжен добави 3.39%. Индексът на Хонконг Hang Seng също се повиши с 0.92%. производственият индекс (PMI) се понижи до 40.3 пункта, много по-ниско от очакванията 45.7. Nikkei 225 отчете повишение с 1.24%. Акциите на Sharp се повишиха с над 2.5% след съобщенията на японските медии в края на миналата седмица, че фирмата е готова да започне да прави маски на фона на нарастващият недостиг. Южнокорейският Kospi се повиши с 1.04%.

Цените на петрола се повишиха в понеделник , след като достигнаха многогодишни дъна, тъй като инвеститорите се надяват, че по голямо от очакваното намаляване на производството от ОПЕК и стимулирането от страна на централните банки биха могли да ограничат последствията от корона вируса. Сорта Brent се търгуваше при цена от 50.32 долара за барел, което е ръст от 65 цента, или 1.3%, след като по-рано се понижи до 48.40 долара, което е най-ниското му ниво от юли 2017 г. лекият суров петрол (WTI) достигна 14-месечен минимум от 43.32 долара за барел, преди да се възстанови до 45.23 долара, повишавайки се с 47 цента, или 1.1%.

През днешният ден ще бъдат публикувани икономическите данни от производственият индекс на Германия (PMI) за месец февруари в 10:55 часа българско време. В 11:30 часа се очакват данните от индекса на бизнес активността за производственият сектор (PMI) на Великобритания за месец февруари.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.