15 септември 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
През вчерашния ден вниманието на пазарните участници бе насочено към данните за потребителските цени в САЩ. През август CPI индексът в най-голямата икономика отчете ръст от 0.3%, което е малко под стойността от юли, когато инфлацията се ускори с 0.5% на месечна база. Анализаторите очакваха забавяне в ръста на цените, но понижаването се оказа над прогнозираното, особено при цените на основните стоки. На годишна база инфлацията се покачва с 4%, което е забавяне спрямо предходната стойност от 4.3%. Оповестените вчера данни показват, че това е най-слабото покачване на цените в САЩ от февруари насам. През последните няколко месеца от Федералния резерв коментираха нееднократно, че инфлацията е преходна. Макар да се наблюдава скептицизъм сред пазарните участници по отношение на тези думи, инфлационните данни засилват предпазливостта на председателя на Фед Джером Пауъл.
Още преди публикуването на данните за CPI индекса бе налице скептицизъм сред инвеститорите относно това доколко Федералният резерв ще бъде ясен в заявлението си за намаляването на стимулите. Един или два по-слаби доклада за заетостта и инфлацията биха били достатъчни да накарат централните банкери да отложат плановете за намаляване на покупките за ноември. Понижението в доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа, както и отстъпването на долара спрямо повечето основни валути показват, че инвеститорите се настройват за сценарий, при който Фед ще отложи оповестяването на информация относно края на програмата за покупка на активи. На този фон някои анализатори споделят тезата, че зелените пари ще продължат да се представят незадоволително спрямо йената, еврото, паунда и швейцарския франк.
В същото време през вчерашния ден еврото успя да поскъпне за кратко. Единната валута обаче не успя да задържи позициите си и в крайна сметка завърши деня с понижение. Австралийският и новозеландският долар също бяха под натиск на фона на ситуацията с коронавируса и наложените ограничения в двете страни. Председателят на Австралийската централна банка Филип Лоу заяви, че банката ще продължи с плановете за намаление на покупките на облигации, но промяна в лихвите не се очаква до 2024 г. Докладът за пазара на труда трябва да даде яснота колко лошо са повлияли на икономиката наложените ограничения.
Днес в 9:00 часа ни очакват данните за инфлацията във Великобритания. В 12:00 часа се очаква информация за индустриалното производство в еврозоната. В 15:30 часа ще бъдат представени и данните за инфлацията в Канада, а в 17:30 часа предстои да видим и нивото на петролните запаси за седмицата до 11 септември.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.