Инвеститорите ще следят данните за инфлацията в САЩ

9 май 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

През изминалата седмица станахме свидетели на високи нива на волатилност при повечето пазари, след като инвеститорите наблюдават как централните банкери по целия свят се опитват да реагират възможно най-адекватно  за да се борят с инфлацията. Финансовите условия започват да се затягат и рисковете от по-бавен растеж се ускоряват. Фокусът за предстоящата седмица естествено ще бъдат последните данни за CPI в САЩ, които се очаква да покажат рязко забавяне на инфлацията за миналия месец. По-рязък спад в цените може да оправдае решението на председателя на Фед Пауъл да премахне увеличението на лихвения процент със 75 базисни пункта на следващите няколко срещи. Вниманието също ще бъде насочено и към енергийните пазари, тъй като търговците очакват, че пазарът ще остане стегнат, като се има предвид прогнозите, че ОПЕК+ ще се придържа към стратегията си за постепенно увеличаване на производството. 

Активността на инвеститорите след решението на Фед няма да намалее скоро, тъй като се очаква следващият доклад за инфлацията, който ще покаже дали регулаторите са направили грешка, като премахват още по-агресивните повишения на лихвите от прогнозите през следващите няколко срещи. Очаква се априлският отчет за CPI да покаже допълнителни признаци, че е налице пикова инфлация. Въпреки това се предвижда месечното отчитане да намалее от 1.2% на 0.2%, докато данните за годината се очаква да намалеят от 8.5% на 8.1%. Докладът за цените на производителите излиза на следващия ден и също така се очаква да покаже, че ценовият натиск намалява. В петък докладът за потребителските настроения на Университета в Мичиган за месец май се очаква да покаже по-ниски стойности. Предстоящата седмица е изпълнена с изказвания на редица банкери от Фед, което може да покаже разминаване в идеите, които бяха представени от председателя Джером Пауъл, свързани с агресивността на затягане през юни и юли месец.

Банката на Англия повиши лихвите с 0.25% на срещата тази седмица. Това довежда референтния процент до 1.00%, най-високият му стойност от 2009 г. В същото време АЦБ представи мрачна икономическа картина на срещата, тъй като ревизира прогнозата си за инфлация до над 10% и предупреди за рецесия. Обединеното кралство обяви БВП за първото тримесечие в четвъртък. Консенсусната оценка възлиза на 1.0% от 1.3% през четвъртото тримесечие на 2021 г. Загубата на инерция в икономиката може да означава свиване през второто тримесечие, повишавайки вероятността от стагфлация. 

Междувременно войната в Украйна и санкциите срещу Русия потиснаха икономическата активност в еврозоната. Германия, най-голямата икономика в съюза, отчита слаби резултати, докато военните действия продължават. След като ЕС обяви, че ще прекрати вноса на руска енергия до края на годината, има опасения, че германската икономика може да изпадне в рецесия. Във вторник Германия публикува икономическите очаквания на ZEW, като се предвижда икономическите настроения да спаднат до -42,5 през май, спрямо -41,0 през април. В петък еврозоната ще публикува индустриално производство за март. Конфликтът в Украйна изостри прекъсванията на доставките, което натежава върху промишленото производство. Резкият спад на германското промишлено производство (-3.9%) предполага, че данните за еврозоната също ще покажат свиване. Оценката за март е -1.0% от 0.7% през февруари.

Сред по-важните новини за деня е публикуването на индекса на инвеститорското доверие на Sentix в еврозоната от 11:30 часа.

 

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.