4 октомври 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Новозеландският долар се представи най-силно по време на търговията в петък. Въпреки че властите в страната се борят с увеличените случаи на новозаразени с коронавирус, голяма част от пазарните участници очакват, че Новозеландската централна банка ще повиши основната лихва с 25 базисни пункта до 0.5% по време на заседанието си в сряда. Още през август заместник-председателят на банката Кристиан Хоуксби заяви, че е трудно лихвите да бъдат вдигнати в условията на локдаун, но се обмисля увеличението им с 50 базисни пункта. Облекчаването на част от ограничителните мерки може да развърже ръцете на централните банкери и те да действат в посока вдигане на основната лихва. Въпреки това обаче икономистите очакват повишението да бъде по-скоро с 25 базисни пункта, а не с 50. Ден по-рано във вторник централната банка на Австралия също ще обяви решение за лихвите, но тук пазарните наблюдатели не очакват промяна в паричната политика.
Акциите и основните валути започнаха четвъртото тримесечие със стабилно покачване. Индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с повече от 300 пункта в петък. В същото време доларовият индекс отчете понижение, след като инвеститорите затваряха доларови позиции, търсейки по-рискови активи. Един от основните двигатели за повишаването на апетита за риск е Конгресът на САЩ, който прие план за финансиране, с който се избегна спирането на работата на федералното правителство. Въпреки това несигурността не е преминала, тъй като с приетия план ще се осигури работата на правителството до 3 декември. В същото време фармацевтичната компания Merck заяви, че лекарството за Covid-19, върху което работи вече се намира във фаза на клинично изпитване. Според представители от компанията, лекарството може да намали риска от хоспитализация или смърт с 50%, след като се даде на пациента малко след заразяването. Всички положителни новини, свързани с лечението на коронавируса се приемат положително от пазарите, тъй като ускоряват плановете за икономическо възстановяване.
Последните публикувани икономически данни показаха, че американската икономика вече е стъпила на стабилни основи. Производственият индекс на ISM потвърждава това, след като индикаторът се ускори до 61.1 пункта при прогноза от страна на експертите за леко понижаване до 59.6. Според данните от доклада, търсенето продължава да се ускорява в началото на четвъртото тримесечие, а икономическият растеж през настоящата година е изключително добър. Някои членове на FOMC, в това число Патрик Харкър, предупреждават, че инфлацията може да продължи да се ускорява. А инфлационният натиск може да ограничи ралито на акциите преди ноемврийското заседание на Федералния резерв.
Октомври като цяло е доста предизвикателен месец за фондовите пазари, тъй като едни от най-големите сривове са се случвали именно през този месец. Но пък четвъртото тримесечие на годината обикновено е силно за пазара на акции. Статистически, октомври е добър и за долара. Доходността по облигациите в този месец е нараствала в 11 от последните 13 години. Октомври е вторият най-мечешки месец след май за двойката EURUSD. Стоковите валути също традиционно се представят по-слабо през този месец, като това е продиктувано от по-слабите резултати, наблюдавани на фондовите пазари.
По-важните новини за деня са инвеститорското доверие на Sentix в еврозоната, което ще бъде представено в 11:30 часа българско време. В 17:00 часа ще бъде публикувана информация за фабричните поръчки в САЩ за август.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.