8 декември 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В края на миналата седмица данните за заетостта в САЩ успяха да изненадат неприятно пазарите. Прогнозата на експертите за 550 000 нови работни места не се оправда, след като се оказа, че през ноември най-голямата икономика в света е създала едва 210 000 нови работни позиции. А това определено внася смут сред инвеститорите, седмица преди последното за годината заседание на Федералния резерв.
Ситуацията в Канада обаче е малко по-различна. Стойностите от изминалия петък показват, че през ноември канадската икономика е генерирала 153 000 работни места, което е близо пет пъти над прогнозите на анализаторите. Преизчислено спрямо размера на населението, това би отговаряло на 1.3 млн. нови позиции в Щатите. По-същественото обаче е, че равнището на безработица успя да се понижи до 6.0%, което е близо до нивата от преди пандемията. Подобни данни няма как да не показват стабилно състояние на пазара на труда. За централна банка, която е фокусирана върху данните за заетостта и инфлацията, тези стойности определено ще имат успокояващ ефект.
Със сигурност силният трудов пазар в Канада и по-високата инфлация са предпоставка Канадската централна банка да започне затягане на паричната си политика. Появата на Омикрон и най-вече неяснотите около това доколко този нов вариант представлява заплаха за икономическото възстановяване, накара пазарните експерти да смятат, че централните банкери ще отложат вдигането на основната лихва за по-напред във времето (може би около средата на следващата година). С интерес се очаква пресконференцията на централната банка. Очакванията са, че централните банкери ще дадат сигнал, че икономиката е на правия път към възстановяването си, а централната банка ще има възможността да стартира цикъла на повишаване на лихвите още в средата на 2022 г. Това разбира се би било възможно, ако няма нови сериозни затваряния на икономиката, които да стопират икономическата активност. Според анализатори, по-агресивен тон от страна на централната банка би помогнал на канадския долар да задържи позициите си. През последното тримесечие канадската валута е сред най-добре представящите се основни валути.
Решението за основния лихвен процент на Канадската централна банка, както и последващата пресконференция са насрочени за 17:00 часа българско време. Преобладаващите очаквания на пазарните участници са, че институцията ще запази основната лихва на досегашното равнище от 0.25%. Сред другите по-важни събития от деня правят впечатление изявлението на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард, което ще започне в 10:15 часа, както и седмичните данни за петролните запаси в САЩ, които ще бъдат оповестени в 17:30 часа.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.