Инвеститорите насочват поглед към САЩ и Великобритания

pound_news

14 март 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Глобалните пазари изпаднаха в сътресение, след като руските военни сили навлязоха в Украйна. Цените на стоките надскочиха търговските прогнози и вероятно този шок ще поддържа инфлационния натиск за известно време. Фед и Английската централна банка са настроени да повишат лихвените проценти тази седмица, за да се борят с нарастващите цени, въпреки че най-важната променлива за съответните им валути ще бъде свързана с военния конфликт. Повечето активи се движат изцяло от тази тема, като фондовите пазари, британският паунд и еврото са на червено всеки път, когато санкциите ескалират, докато щатският долар, йената и суровините обикновено печелят.

Строгите санкции срещу Москва ще ограничат доставките на различни метали, храни и енергийни продукти. Това се изразява в по-високи цени на суровините, така че търговците залагат, че инфлацията няма да се охлади скоро. Това повиши инфлационните очаквания, създавайки допълнителни препятствия за централните банкери. За Фед това е само инфлационен шок. САЩ е енергийно независима и нейните банки почти не са изложени на риск от колапс на руски активи, така че това няма да дерайлира икономиката. Но за Европа това е стагфлационен шок. Потребителите ще бъдат притиснати от по-високите разходи за живот и банковият сектор се очаква да понесе сериозен удар, което може да бъде кошмар за растежа. Това означава, че докато Фед може да отговори с мощни увеличения на лихвите, за да се бори с инфлацията, ЕЦБ всъщност няма този лукс, тъй като затягането към забавящата се икономика би повишило риска от рецесия. С други думи, тази война промени очакваната политика на Фед и ЕЦБ, което се отразява в цената на еврото спрямо зелените пари. 

Инвеститорите ще насочат вниманието си към заседанието на АЦБ този четвъртък. Въпросът, който си задават пазарните участници, е колко агресивен ще бъде английският регулатор. Очаква се Английската централна банка да повиши лихвените проценти в отговор на инфлационния натиск, тъй като войната подхранва и без това високите цени на енергията. Комитетът по паричната политика вероятно ще гласува за увеличение от 0.5% до 0.75%, като за първи път вдигне лихвите обратно до нивата преди пандемията. Някои от нейните членове може да настояват за по-голямо увеличение до 1%, което би било най-високият процент от финансовата криза през 2007-2008 г. Паундът отчете сериозни загуби от войната в Украйна и е малко вероятно АЦБ да промени тази тенденция, освен ако не изненада пазарите с „двойно“ увеличение на лихвите. Това обаче е много малко вероятно. Драстичното повишаване на лихвите няма смисъл от гледна точка на управлението на риска, след като икономиката вече е насочена към забавяне. Въпреки това очакванията остават за вдигане на лихвите със 100 базисни пункта до юни месец, а до тогава има само 3 срещи. Това оставя място за разочарование, ако банката се поколебае. 

По-важните новини за деня са свързани със срещата на Еврогрупата, която ще се проведе в 12:00 часа българско време.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.