23 септември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Повишените рискове от потенциална втора вирусна вълна в Европа оказват силно негативно влияние на еврото, което се понижи до двумесечно дъно спрямо долара, а председателят на Европейската централна банка, Кристин Лагард, изглежда обезпокоена, изразявайки загриженост за бъдещия обменен курс на единната валута. Възможно е в най-скоро време да наблюдаваме валутната двойка в ценови граници от 1.15-1.10 евро за долара, но колко бързо това ще се случи зависи до голяма степен и от PMI данните за Еврозоната, които ще бъдат публикувани днес. Ако дейността в производствения сектор и сектора на услугите отчете забавяне през месец септември, то тогава бихме могли да очакваме допълнителни разпродажби на валутната двойка от инвеститорите.
Повишението при долара потопи британската лира, австралийския и канадския долар до едномесечни минимуми. Австралийският долар беше най-големият губещ в процентно изражение. Имайки предвид икономическите последствия причинени от блокирането през април и май, потенциална втора вълна крие значителен риск за валути като еврото и лирата. И двете валути се понижиха в началото на седмицата и е възможно да последват допълнителни разпродажби, които биха тласнали EURUSD и GBPUSD в низходяща посока, посочват анализатори.
Златото продължи да поевтинява, тъй като силният долар има негативно влияние върху цената на метала. Фючърсите на злато отчетоха понижение за сметка на доларовия индекс, който достигна осемседмичен връх. По-скъпият долар оскъпява притежанието на благородния метал за чуждестранните инвеститори. Продължителното задържане на лихвените проценти на ниски стойности подкрепя златото, което е прието от инвеститорската общност за сигурен актив срещу инфлацията.
Цените на петрола продължиха да поевтиняват в сряда сутринта, след като данните отчетоха ръст на запасите от суров петрол в САЩ, а не очакваната прогноза за понижаване. Данните увеличиха притесненията относно търсенето, което доведе и до разпродажби по-рано през седмицата. Лекият суров петрол (WTI) и Brent се понижиха с повече от 4% в понеделник, което е най-голямото поевтиняване за последните две седмици. Нарастващите случаи на коронависрусни инфекции в някои водещи икономики подновиха тревогите за търсенето на гориво. В Либия, Националната петролна компания очаква производството на петрол да нарасне до повече от четвърт милион барела на ден до следващата седмица, което би оказало натиск върху цената на „черното злато“.
По-важните икономически събития от днешния ден ще бъдат в 11:00 часа българско време, когато ще бъдат оповестени данните за индекса на бизнес активността в производствения сектор, като и бизнес активността в сектора на услугите за месец септември в Еврозоната. В 11:30 часа българско време ще бъдат обявени същите индекси и за Великобритания, а в 16:45 за САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.