Златото се понижи след като почти достигна четириседмичен връх

03 февруари 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Китайският юан и австралийският долар бяха в отбранителна позиция в понеделник, тъй като пазарът на акции в Китай отново отвори с големи загуби след прекъсването на лунната Нова година и тревогите от вируса в страната. Това държи инвеститорите нащрек. Китайските акции паднаха, след като 10-дневната пауза беше удължена, за да помогне за спиране на епидемията. Реакцията на валутните пазари засега е ограничена, въпреки че настроението остава предпазливо, тъй като властите предприемат решителни стъпки, за да ограничат епидемията по света. Австралийският долар се покачи до 0.66925 долара през деня, но беше много близо до най-ниското си ниво от 0.6670 долара, достигнато през октомври миналата година. Йената се търгуваше на стойност 108.48 йена за долар, близо до триседмичния си връх от 108.305, достигнат в петък. Швейцарският франк се търгуваше на 0.96395 франка за долар, близо до 15месечния си връх от 0.96135, достигнат миналия месец. Срещу еврото франкът беше 1.06810 за евро, точно под 33-месечния си връх от 1.0666, достигнат миналата седмица. Еврото беше на 1.1084, което е 0.6% увеличение през миналата седмица, благодарение на първия си седмичен ръст от пет седмици, който бе улеснен от по-високите парични потоци в края на месеца от европейските износители в петък. Акциите на паунда паднаха с 0.2% до 1.3172 долара. Великобритания постави трудна начална позиция за бъдещи преговори с Европейския съюз след напускането си миналата седмица, като заяви, че ще определи собствения си дневен ред и няма да спазва правилата на блока.

Цените на петрола продължиха да намаляват в понеделник поради опасенията относно намаляващото търсене от най-големия вносител на петрол в света след пробива на корона вируса. Brent и WTI паднаха за четвърта поредна седмица миналата седмица, след като авиокомпаниите отмениха полетите до Китай. Веригите за доставки във втората най-голяма икономика в света също бяха прекъснати. Brent достигна 55.83 долара за барел, което е спад с 79 цента, или 1.4%, след като през януари загуби почти 12%, което е най-високият месечен спад от ноември 2018 г. WTI спадна с 50 цента до 51.06 долара за барел, след като преди това достигна най-ниска стойност от 50.42 долара. Цената на WTI спадна с 15.6% през януари, което е най-големият месечен спад от май. Производствената активност на Китай затихна през януари, тъй като експортните поръчки паднаха, докато анализаторите очакват значителен спад на данните за февруари, тъй като огнището се отрази на търсенето на страната, въпреки че централната банка планираше да вложи повече ликвидност, за да подкрепи икономиката.

Златото се понижи в понеделник, след като достигна почти четириседмичен връх, когато централната банка на Китай инжектира ликвидност на своите пазари, за да помогне на компаниите, засегнати от корона вирусната епидемия, като силният долар също задържаше кюлчета. Китайските власти обещаха да използват различни инструменти на паричната политика, за да осигурят достатъчна ликвидност и да подкрепят фирми, засегнати от огнището в Ухан, които до момента са отнели повече от 350 живота. Спот злато се понижи с 0.4% до 1582.82 долара за унция, спечелвайки над 1% в предишната сесия. Фючърсите на злато в САЩ нараснаха с 0.1% до 1.588.80 долара. Централната банка на Китай заяви, че ще въведе ликвидност на стойност 1.2 трилиона юана (174 милиарда долара) чрез обратни репозиции в понеделник. В понеделник доларът също се засили, което направи златото по-скъпо за притежателите на други валути. Цената на паладий се увеличи с 0.4% до 2286.71 долара за унция, среброто – с 0.7% до 17.91 долара, а платината – с 0.7% до 963.27 долара.

Най-важното от днешният ден е в 11:30 часа българско време, когато ще разберем данните от индексът на мениджърите на производствени покупки във Великобритания. След обяд от 17:00 часа ще разберем данните от индексът на бизнес активността на института за управление на доставките в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.