08 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Безопасната йена и швейцарският франк се оттеглиха от последните върхове спрямо долара във вторник, когато финансовите пазари се стабилизираха и инвеститорите се надяваха, че напрежението между САЩ и Иран няма да ескалира до тотална война. Данните за непроизводствения сектор в САЩ и производствените поръчки бяха по-добри от очакваното и също повишиха долара. Йената падна от тримесечен връх спрямо долара, въпреки че настроенията остават крехки на фона на опасенията от влошаването на отношенията между САЩ и Иран. В резултат на удар с дрон от САЩ, в Багдад, в петък е убит иранският военен командир Касем Сюлеймани, когото мнозина смятат за втората по големина иранска фигура. Швейцарският франк, още едно сигурно убежище, падна от четиримесечни максимуми спрямо еврото и долара. Доларът се покачи леко спрямо йената с 108.52 йена, отдалечавайки се от тримесечния минимум, достигнат в понеделник. Швейцарският франк също отслабна, като доларът се повиши с 0.4% до 0.9717 франка. Индексът на долара, който падна в понеделник, добави 0.3% до 96.99, докато еврото падна с 0.4% до 1.1147 долара. Доларът се засили, след като данните показаха, че непроизводственият индекс на Института за управление на доставките е 55 през декември, в сравнение с 53.9 през ноември и малко над пазарните очаквания. Въпреки това американските производствени поръчки паднаха с 0.7% през ноември, въпреки че беше малко по-добре от прогнозата за спад от 0.8%. В последните сесии обаче динамиката на долара беше смесена и данните от проучване на бизнес кръгове в еврозоната, показващи малко по-добри резултати от очакваното, подкрепиха еврото. Еврото беше малко променено от данни, показващи, че инфлацията в зоната се ускори през декември, а продажбите на дребно бяха по-силни от очакваното. Очаква се САЩ и Китай да подпишат предварителна сделка на 15 януари. Междувременно австралийският долар беше най-големият губещ сред валутите на Г10, падна с 1.0% спрямо щатския долар до 68.72 цента в САЩ, тъй като пазарите се притесняват от икономическото въздействие на смъртоносните горски пожари, опустошили страната.
Цените на петрола се повишиха с над 4% в началото на търговията във вторник вечерта след ракетни атаки върху въздушната база на Западен Ирак Ал Асад. Фючърсите за WTI се повишиха с 4.5%, или с 2.83 долара, до 65.53 долара, достигайки най-високото ниво от април. Фючърсите за акции в САЩ паднаха във вторник вечерта, докато фючърсите на Dow Jones Industrial Average паднаха над 300 пункта и показаха загуба от 380 пункта при откриването в сряда. Фючърсите на S&P 500 и Nasdaq 100 показаха загуби от най-малко 1.4%. Около 17:30 ч. на 7 януари Иран изстреля над дузина балистични ракети срещу американските военни и коалиционни сили в Ирак. Ясно е, че тези ракети са били изстреляни от Иран и са били насочени най-малко към две иракски военни бази, които разполагат с американски военни и коалиционен персонал в Асад и Ербил. След съобщенията за нападенията, говорителят на Белия дом Стефани Гришам заяви, че президентът Доналд Тръмп „е информиран и следи отблизо ситуацията и се консултира със своя екип за национална сигурност“. Атаката във вторник е станала, когато напрежението между САЩ и Иран ескалира след убийството на главнокомандващият на Иран Касем Сулеймани. Цените на петрола се повишиха с над 3% в петък, тъй като „улицата“ усвои възможните форми на отмъщение на Иран, за които някои казват, че могат да включват атаки срещу съоръженията за добив на нефт в Ирак или Саудитска Арабия.
Цените на златото се повишиха с над 2% в сряда, надвишавайки ключовия знак от 1600 долара, тъй като инвеститорите потърсиха безопасно убежище, след като Иран изстреля ракети в иракската въздушна база, където са разположени американските сили. Спот злато се повиши с 1.9% до 1603.21 долара за унция. Цените достигнаха най-високото си ниво от март 2013 г. и възлизат на 1610.90 долара в началото на сесията. Фючърсите на злато в САЩ нараснаха с 2% до 1605.80 долара. САЩ потвърдиха съобщения за нападение от Иран и заявиха, че президентът Доналд Тръмп е информиран и ситуацията се следи. По отношение на търговията ще бъде трудно за Пекин да изпълни задълженията за внос съгласно своето търговско споразумение „Първа фаза“ със САЩ, а Китай няма да увеличава годишните ниски тарифи върху вноса на царевица, пшеница и ориз, за да осигури допълнителни покупки на американски селскостопански продукти. На други места паладият достигна рекордно високи стойности от 2056.01 долара за унция по-рано по време на сесията поради постоянен недостиг на доставки и последно спадна с 0.6% до 2040.57 долара. Среброто скочи с 1.2% до 18.60 долара за унция, достигайки най-високото ниво от края на септември – 18.71 долара, докато платината се повиши с 0.3% до 973.95 долара.
Най-важното от днешният ден е в 15:15 часа българско време, когато ще разберем каква е промяната на заетостта в САЩ. Малко по-късно от 17:30 часа ще разберем какво са запасите от суров петрол в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.