14 април 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът стартира новата седмица без особена промяна на фона на почивните дни около Великден и свързаните с това по-ниски обеми на търговия. В понеделник доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути регистрира минимално понижение от 0.02 на сто до 99.50 пункта. Щатската валута загуби позиции срещу голяма част от валутите на развитите икономики. Спрямо британския паунд, зелените пари се търгуваха на нивата от 1.2504, което е понижение от половин процент за деня. Австралийският и новозеландският долар също регистрираха ръстове, съответно с 0.52% и 0.58%. Валутите убежища показаха смесени резултати. Японската йена регистрира повишение от 0.61% до 107.75, докато швейцарския франк отстъпи с 0.19% до 0.9675. Измежду основните валути единствено еврото не успя да покаже положителен резултат и загуби позиции срещу зелените пари. В края на дена двойката EUR/USD се търгуваше със спад от 0.22% до равнището от 1.0910 долара за евро.
На другия полюс бяха валутите на развиващите се икономики, които започнаха седмицата на негативна територия. Най-слаб резултат отчете бразилския реал, който изтри 1.82% от стойността си, достигайки 5.1990. Мексиканското песо също завърши със сериозна загуба, отстъпвайки до 23.60, което е понижение от 1,2% за деня. Руската рубла реализира покачване с 0.2 на сто, възползвайки се от постигнатото споразумение през уикенда от страните от ОПЕК+ за намаляване на петролните добиви.
Златото реализира силен скок в понеделник, записвайки най-силното си представяне от седем години насам, след като страховете на инвеститорите по отношение на глобалната икономика надделяха, карайки ги да погледнат към активите убежища. Очакванията за лош сезон на корпоративните отчети в САЩ е друг фактор, който засили поскъпването на метала. Спот цената на златото нарасна с 1.71% до 1712.55 долара за тройунция. Това е най-високото равнище за благородния метал от декември 2012 година. „Акциите все още продължават да показват сериозни колебания и в двете посоки. Инвеститорите, които нямат нервите да издържат на подобни флуктуации в цените трупат позиции в злато“, заяви в коментар за CNBC Фил Стрейбъл, главен пазарен стратег в Blue Line Futures в Чикаго. „Все още смятам, че опасността от покачване на инфлацията кара пазарните участници да увеличават търсенето на злато“, допълни още Стрейбъл. На другия полюс се оказа среброто. Фючърсите върху метала изтриха половин процент от стойността си, достигайки 15.37 долара за тройунция.
В началото на новата седмица фючърсните контракти на двата основни сорта петрол показаха смесено представяне. Фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха вчера с близо процент и половина до 22.42 долара за барел. Сорт Брент пък реализира ръст от почти 1.2% или 0.37 цента до 31.85 долара. Черното злато продължава да се търгува в близост до многогодишното си дъно, въпреки постигнатото споразумение през уикенда. В неделя стана ясно, че страните от ОПЕК+ са постигнали договореност за намаление на добивите с почти 10 млн. барела дневно, като тази цифра съставлява около една десета от общото дневно производство. Постигнатото споразумение слага край и на петролната война между Русия и Саудитска Арабия, която започна в началото на март и доведе цените на петрола до най-ниското им ниво за последните 20 години.
Wall Street започна седмицата със смесени резултати. Индексът на сините чипове Dow Jones изтри 1.39% от стойността си, приключвайки търговската сесия на нивото от 23 390.77 пункта. Широкият измерител S&P 500 спадна с един процент до 2761.63 пункта. Технологичният Nasdaq успя да завърши деня с ръст от половин процент до 8192.42, подкрепен от силните резултати при акциите на Netflix. Книжата на технологичната компания отчетоха най-силния си дневен резултат за последната една година, поскъпвайки със 7.2%.
Търговията във вторник ще премине без сериозни събития от икономическия календар. Единствените по-съществени новини ще бъдат данните за индекса на вносните цени в САЩ за месец март, който ще бъде представен в 15:30 часа българско време.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.