18 май 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
По време на търговията в петък доларът остана почти без изменение спрямо основните си конкуренти. На седмична база обаче щатската валута успя да реализира минимален ръст от половин процент. Доларовият индекс, който показва как се представят зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути завърши петъчната търговия почти без промяна на нивото от 100.40 пункта. Колапсът, който видяхме в края на седмицата при данните за продажбите на дребно идва на фона на рекордния брой загубени работни места. През миналия месец бе регистрирана историческа загуба от 20.5 млн. работни позиции в САЩ. В допълнение на това, в сряда председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл предупреди, че е възможно да видим „продължителен период“ на слаб растеж и застой в доходите. „Доларът е сред най-добре представящите се активи през последния един месец, което е интересно, имайки предвид поскъпването при MSCI China Index“, коментира Марк Маккормик, валутен стратег в TD Securities, като според него тази тенденция е неустойчива.
Еврото се повиши с 0.16% до нивото от 1.0816 долара за евро. В същото време британският паунд реализира спад от 1.05% до 1.2104, след като Мишел Барние, който е главен преговарящ от страна на ЕС по Брекзит заяви, че третия кръг от преговори с Великобритания за постигането на ново партньорство са били „разочароващи“. Това е най-слабото дневно представяне за британската валута от 26 март насам. Швейцарският франк и японската йена нараснаха с близо 0.2 на сто до нивата от 0.9714 и 107.09.
Златото завърши търговията в последния работен ден на седмицата с повишение от малко над половин процент на фона на лошите икономически данни от САЩ, както и новото търговско напрежение между САЩ и Китай. Спот цената на благородния метал нарасна до 1741.40 долара за тройунция, което е най-високото равнище от ноември 2012, когато една тройунция от ценния метал се търгуваше за 1751.25 долара. Фючърсите върху златото се покачиха с 0.9% до 1756.30. Среброто също се представи доста силно, изкачвайки се до двумесечен връх. На дневна база фючърсите на метала скочиха с 4.46% до 16.60 долара за тройунция.
Петролът поскъпна в петък, отбелязвайки третата си поредна седмица на повишение. Новините за увеличаване на търсенето от страна на Китай повлияха положително на цената на черното злато, след като страната започна да отваря икономиката си. На дневна база фючърсите на американския лек суров петрол реализираха покачване от 6.8% до 29.43 долара за барел. Цената на фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент скочиха с 4.4%, приключвайки деня на ниво от 32.50 долара.
Основните индекси на Wall Street завършиха търговската сесия на положителна територия. Индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с 0.25% до 23 685.42 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави 0.39% или 11.20 пункта към стойността си, за да затвори на нивото от 2863.70. Технологичният индекс Nasdaq се покачи с 0.79% до 9014.56. На корпоративния фронт книжата на компании като AMD, Skyworks Solutions и други, занимаващи се с производство и доставка на полупроводници поевтиняха, след като стана ясно, че администрацията на президента Тръмп възнамерява да забрани доставките на полупроводници за китайската компания Huawei. На облигационните пазари 10-годишните и 30-годишните държавни ценни книжа се търгуваха при доходност, съответно от 0.64% и 1.32%.
Водещите индекси в Европа също затвориха търговската сесия на зелена територия. Общоевропейският измерител Euro Stoxx 600 нарасна с половин процент до 328 пункта. Британският FTSE 100 поскъпна с един процент до 5799.76 пункта. Немският водещ индекс Dax 30 се покачи с 1.25% до 10 465 пункта, докато френския бенчмарк CAC 40 регистрира минимално повишение от 0.11% до 4277.60.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.