
В понеделник на финансовите пазари се наблюдава подобрение в настроенията за риск, след като напрежението между Израел и Иран леко се понижи. Израелският отговор на нападението от Иран беше ограничен до удари по военни цели, което предизвика надежди за липса на ескалация. Тази умерена реакция стимулира европейските пазари – акциите се повишиха, докато цените на суровия петрол паднаха с над 5%, а златото също поевтиня.
Пазарите сега очакват значителни икономически данни тази седмица – информация за икономическата активност в Китай, ръст в еврозоната и САЩ, както и отчета за заплатите в САЩ, който се очаква с голям интерес. Търсенето на злато обаче остава под натиск, предизвикано от силния долар и нарастващата доходност на американските 10-годишни облигации, които задържат над 4%. Очакванията за забавяне в пониженията на лихвите от Федералния резерв засилват привлекателността на долара, особено спрямо йената, което допълнително натежава върху златото.
Несигурността в Китай също влияе на пазара на злато, тъй като икономическите данни показват, че апетитът за инвестиции намалява, особено при високи цени. От друга страна, търсенето на злато като убежище намалява заради отслабеното напрежение в Близкия изток, но не е напълно изчерпано – геополитическите и икономическите рискове все още създават потенциал за нови ценови колебания в краткосрочен план.
Злато Технически анализ и идеи за търговия
Последните технически движения подсказват за възможен обрат в съдбата на златото. След като достигна нови върхове, инерцията отслабна, тъй като металът среща съпротива срещу по-силния долар и по-високата доходност.
Тъй като индексът на относителната сила все още е на изключително свръхпокупни нива на по-високите времеви рамки, златото може би е на прага на корекция или пауза в ралито. Може би подобно на отстъплението през 2020 г.