Златото продължава със силните резултати

2 март 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Поглеждайки към войната в Украйна, пазарните участници няма как да не забележат, че ситуацията за Русия не върви по най-добрия начин. От началото на конфликта до този момент украинската армия дава солиден отпор на руските военни. Първоначалният план на президента Путин бе прост – в рамките на 72 часа руските войски трябваше да установят контрол над Киев, сваляйки украинското правителство и заменяйки го с ново проруско. Към днешна дата този план очевидно не успява. Военните действия продължават пети ден, а Киев, както и другите основни градове са под украински контрол.

Украинците определено успяха да изненадат както руския президент, така и останалата част от света със своя ред, мобилизация и висок морал сред войниците и цивилните. В същото време военни експерти коментират, че руските действия страдат от логистична неподготвеност. Отчасти това се дължи на факта, че очакванията бяха за бърза и лесна капитулация на Киев, което към момента не се случва.

В ситуации на военни конфликти, инвеститорите винаги насочват поглед към активите убежища. А един от най-силните инструменти за хеджиране на рисковете в такива силно турбулентни времена е златото. Поглеждайки към цената на жълтия метал през последната седмица ще видим, че миналия четвъртък котировките скочиха рязко след първите данни за руското нападение срещу Украйна. Ралито при метала обаче бе краткотрайно, тъй като още на следващия ден (в петък) металът изтри печалбите. Вчера обаче цената на златото се върна обратно на нивата около 1950 долара за тройунция, което означава, че геополитическият риск продължава да бъде основен двигател за благородния метал. Според пазарни наблюдатели, в краткосрочен и средносрочен план перспективите пред златото са добри, тъй като войната създава несигурност, а това кара инвеститорите да избягват рисковите активи. В допълнение на това, този месец предстои заседание на Федералния резерв. Преди руското нападение срещу Украйна, очакванията бяха, че Фед ще действа агресивно и ще вдигне лихвите с 50 базисни пункта. Сега обаче преобладават повече мненията, че повишението ще бъде само с 25 базисни пункта. А това има потенциал да окаже допълнителна подкрепа за бичия тренд на златото.

От друга страна обаче жълтият метал може да се окаже и под натиск. Западните страни изключиха водещи руски банки от системата SWIFT. В тази ситуация руските власти може да прибегнат към продажбата на злато от своите резерви. Имайки предвид, че Русия е един от най-големите притежатели на златни резерви, то подобна операция би могла да окаже известен натиск върху котировките. Следователно и волатилността на пазара би се повишила.

Днес в 10:55 часа предстои да бъдат публикувани данните за безработицата в Германия. В 12:00 часа се очаква прогнозният индекс на потребителските цени в еврозоната за февруари. В 15:15 часа в САЩ ще бъдат представени данните на ADP за заетостта в частния сектор. В 17:00 часа се очаква решението на Канадската централна банка за равнището на основния лихвен процент в страната. Преобладаващите очаквания на икономистите са, че централната банка ще вдигне лихвите с 25 базисни пункта до 0.5%.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.