Чувствителността на златото по отношение на приповдигнатите надежди около ваксина срещу Covid-19 продължава и днес. Миналия понеделник цената се потопи с повече от 100 долара за тройунция след новините за ваксината на Pfizer и BioNTech, а днес Moderne (MRNA) оповести резултатите си, които потенциално изглеждат още по-обещаващи. Компанията заяви, че нейната ваксина е високо ефективна в изграждането на имунитет срещу коронавируса и има по-дълъг срок на годност от очакваното, като по този начин намалява някои от предизвикателствата, свързани със съхранението и разпространението.
Златото се понижи до минимум от $1865 за тройунция, след като Moderna съобщи актуалната информация около разработката си. Заедно с Pfizer и BioNTech и очакваното съобщение от други фармацевтични компании тази седмица, най-новите новини ще увеличат спекулациите, че може да по бързо възстановяване на световната икономика – по-рано от втората половина на 2021 г. Въпреки това, очакването, че множество ваксини могат да дотигнат пазара по-бързо от очакваното все още повишава риска на политическа грешка. Имайки предвид това, потенциалът на последните новини около ваксините не би трябвало да имат по-дългосрочен ефект върху цената на златото и перспективата пред благородния метал остава възходяща.
Основното ниво на техническа подкрепа остава при новото от $1850 за тройунция, последвано от $1835 – 38.2% корекция на ралито от март до август.
Най-вероятно ваксината ще помогне да се подобри перспективата за 2021 г., но в краткосрочен план политиците и централните банкери вероятно ще изпаднат в паника, тъй като броят на случаите на заразени от коронавирус продължава да нараства сремително на глобално ниво. Това беше подчертано от трима от най-добрите централни банкери в света, които предупредиха, че перспективата пред Covid-19 ваксината не е достатъчна, за да сложи край на икономическите предизвикателства, създадени от пандемията.
Допълнителен стимул, когато светът е на прага на научен пробив на фронта на ваксините, вероятно ще повиши инфлационните очаквания през следващата година. Не само поради прекалено лесната ситуация с ликвидността, но и увеличението на разходите от увеличаването на цените на храните и енергията. Имайки това предвид, очакваме повишението на по-дългосрочните доходности на облигациите да се дължи главно на нарастващите инфлационни очаквания, които трябва да оставят реалните доходности да са закотвени дълбоко в отрицателна територия.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.