22 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Щатският долар се повиши до триседмичен максимум, а стоковите валути бяха почти без промяна, тъй като подновените притеснения за втора вълна на коронавирус накараха инвеститорите отново да се върнат в активите убежища. СЗО отчете рекордно увеличение на случаите във световен мащаб в неделя, особено в Америка. Apple Inc превантивно затвори 11 магазина миналата седмица. Щатският долар беше незначително по-нисък спрямо австралийския и новозеландския долар, но остана силен спрямо юана, еврото и британската лира. Йената се търгуваше почти без промяна при цена от 106.92 за долар, недалеч от едномесечния връх от 106.58, достигнат по-рано този месец. Единната валута се търгуваше при ниво от 1.1176 за долар след като се понижи до триседмично дъно от 1.1168 за долар. Чувствителният към риск австралийски долар се понижи спрямо щатския долар и японската йена по време на сутрешната търговия, преди да ограничи загубите до около 0.2%. Новозеландският долар също се търгуваше с повишение при цена от 0.6418 долара, въпреки че и двете валути загубиха инерцията, която имаха в началото на юни. Централната банка на Нова Зеландия ще оповести лихвената си политика в сряда. Почти сигурно е, че лихвите ще се задържат на досегашните си лихвени нива от 0.25%.
Широкият индекс S&P 500 се повиши с 0.4%, като успя да изтрие ранните загуби от 1.05%, докато японският Nikkei също реализира печалба от 0.1% След разпродажбите по-рано тази година, цените на акциите се повишиха в световен мащаб през последните три месеца, подпомогнати от огромните стимули по целия свят.
Цените на петрола се повишиха в понеделник при по-строги доставки от основните производители, но са обезпокоени, че рекордното увеличение на случаите на коронавирус в световен мащаб може да ограничи търсенето на гориво. Сорта Brent се повиши с 9 цента, или с 0.2%, до 42.28 долара за барел. WTI достигна цена от 39.76 долара за барел, което е ръст с 1 цент. Ръстът и при двата сорта петрол за изминалата седмица е около 9%. В Съединените щати и Канада броят на експлоатационните инсталации за нефт и природен газ падна до рекордно ниско ниво, дори когато по-високите цени на петрола подтикнаха някои производители да започнат отново сондажите.
Златото се повиши до най-високото си ниво от месец насам, тъй като инвеститорите търсеха безопасно убежище за своите пари, след като нарастващите опасения от последваща вълна на коронавирус засилиха опасенията от забавяне на глобалното икономическо възстановяване. Спот цената се повиши с 0.7% до 1 754.74 долара за унция, след като достигна най-високата си стойност от 18 май. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 1.1% до 1 771.40 долара за унция. Като индикатор за настроенията, акциите на SPDR Gold Trust се повишиха с 2% до 1 159.31 тона в петък, докато спекулантите увеличиха своите бичи позиции в COMEX.
През днешният ден очакваме публичното изявление от страна на гуверньора на Централната Банка на Австралия в 18:00 часа българско време.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.