Златото в критичен момент преди ключови данни за инфлацията

Златото се стреми да разшири предишната слабост, като същевременно защитава нивото от $1950 досега този четвъртък.

Продължителното възстановяване на щатския долар (USD) е лош знак за цената на златото, тъй като инвеститорите насочват вниманието си към входящите икономически данни за Съединените щати.

Цената на златото се оформи като вимпел, след като достигна връх от $2,010 миналата седмица.

В момента цената на златото се противопоставя на критичната нарастваща подкрепа на тренд линията при $1953, която, ако бъде пробита на дневна база при затваряне, ще потвърди пробив надолу от вимпела.

Следващата силна подкрепа за биковете на златото се очаква на кръглото ниво от $1,940, под което дъното от предходната седмица от $1,935 ще бъде труден орех за мечките.

По-на юг, продавачите на злато ще се стремят към тест на възходящата 21-дневна подвижна средна (DMA) при $1,916.

14-дневният индекс на относителна сила (RSI) се понижава, но се търгува над средната линия, което предполага, че цената на златото може да види известен спад в купуването.

Ако цената на златото отскочи от гореспоменатата подкрепа на линията на тренда, тогава не може да се изключи ново покачване към статичната съпротива при $1,975.

След това купувачите ще търсят седмичния връх от $1,981 по пътя си към психологическото ниво от $2,000.

Фундаментален преглед

Цената на златото се търгуваше колебливо в познат диапазон досега тази седмица, поддържайки корективния спад на фона на широкообхватно завръщане на щатския долар, въпреки подобряването на настроението на пазара. Американският технологичен Nasdaq навлезе във възходящ пазар, след като отчете ръст от 20% досега тази година, повдигайки общото настроение в последната сесия в САЩ.

Междувременно шансовете за повишение на лихвения процент на Федералния резерв на САЩ с 25 базисни пункта (bps) за май изглежда постепенно се увеличават, сега на 49%, според FedWatch Tool на CMEGroup. Отслабващите страхове в банковия сектор, съчетани с окуражаващия индекс на предстоящите продажби на жилища в Съединените щати, неочаквано се повишиха с 0,8% миналия месец до най-високото ниво от август. Междувременно, на годишна база, индексът на предстоящите продажби на жилища се срина с -21,1% през февруари срещу -29,4% очаквани. Тези фактори подкрепиха възстановяването на щатския долар, въпреки че доходността на държавните облигации на САЩ се консолидира на по-високи нива.

Коментарите на републиканския представител Кевин Херн, цитирани от Bloomberg рано в четвъртък, предложиха допълнителни крака за съживяването на щатския долар. Херн каза: „Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл, попитан на частна среща с американски законодатели колко още централната банка ще повиши лихвените проценти тази година, посочи последните прогнози на политиците, които показват, че те очакват още едно увеличение.

Въпреки ястребовото преоценяване от страна на пазарите за решението на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти през май, доходността на държавните облигации на САЩ остава необезпокоена в очакване на нова порция икономически данни за Съединените щати, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък и петък.

Търговците на злато се подготвят за публикуването на окончателните данни за брутния вътрешен продукт (БВП) за четвъртото тримесечие от Съединените щати по-късно в северноамериканската търговия този четвъртък. Малко вероятно е данните да предизвикат значителна пазарна реакция. Въпреки това, американският седмичник Jobless Claims може да предложи някои стимули за търговците. Изказванията на служители на Федералния резерв ще бъдат следени отблизо за свежи намеци относно следващия политически ход на централната банка на САЩ.

Ценовото движение на златото също може да остане в зависимост от края на месеца, както и от потоците в края на фискалната година, което ще повлияе силно на оценките на щатския долар. Предпочитаният от Фед измерител на инфлацията в петък, Индексът на основните лични потребителски разходи – ценови индекс, ще открадне светлината на прожекторите. Очаква се мярката да се задържи стабилна на 4,7% на годишна база през февруари, въпреки че всяка възходяща изненада може да циментира повишаване на лихвения процент от Фед с 25 базисни точки следващия месец. Цената на златото може да продължи корекцията си впоследствие.

Преди това всички погледи ще бъдат насочени към данните за инфлацията от най-голямата икономика в еврозоната, Испания и Германия. Данните вероятно ще предизвикат нестабилност в иначе тихия търговски ден досега. Неочаквано увеличение на испанския и германския хармонизиран индекс на потребителските цени (HICP) може да съживи залозите за по-големи повишения на лихвените проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ) в бъдеще, натежавайки върху нелихвената цена на златото.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.