Защо трябва да продължите да инвестирате в акции въпреки трудната перспектива

Редица изключително важни събития са на път да ударят пазарите и да дадат тон за следващите месеци.

Първият беше, когато председателят на Федералния резерв говори пред банковата комисия на Сената. Второто е, когато той ще свидетелства за икономическите перспективи и действията на паричната политика пред Съвместния икономически комитет.

Инвеститорите ще наблюдават дали той дава някакви указания за паричната политика на Фед. Вече знаем, че хората обръщат внимание на ключови думи или фрази. Пример е как пазарът реагира миналата седмица, когато президентът на Федералния резерв на Атланта каза, че банката може да обмисли спиране на повишаването на лихвите през лятото.

В петък предстои доклад за заетостта в САЩ. Пазарът очаква 203 000 неселскостопански заплати след изненадващи 517 000 през предходния месец.

Следващата седмица във вторник ще видим доклада за инфлацията в САЩ. Пазарът очаква CPI да достигне 6%, по-малко от 6,4%. От друга страна, най-важният основен CPI се очаква да нарасне до 5,4%.

Накрая, на 22-ри Фед ще вземе решение за лихвените проценти и Пауъл ще даде пресконференция. След тези събития инвеститорите ще имат по-голяма яснота дали Фед ще спре повишаването на лихвените проценти през следващите месеци.

Но независимо от това какво се случва този месец с данните, едно е ясно: трябва да сте инвестирали на фондовия пазар.

Причината е проста: в исторически план никоя друга инвестиция не е била по-доходоносна от златото, облигациите и недвижимите имоти. Никоя друга инвестиция не е донесла повече пари за инвеститорите или е генерирала по-висока възвръщаемост в дългосрочен план.

Инвестиция преживяла световни войни, икономически кризи, рецесии, депресии, пандемии, големи международни терористични атаки, убийства на президенти (включително Белия дом), природни бедствия (земетресения, наводнения, суши, вулкани, цунами), кибер атаки, балони, големи корпоративни фалити, измами и измами за милиони долари. Списъкът може да продължи безкрайно.

В резултат на много от тези причини фондовият пазар претърпя значителни спадове, понякога продължаващи няколко години. Но в крайна сметка той винаги се е възстановявал и се е събирал до нови върхове за всички времена.

Фондовият пазар е най-добрият барометър на човешките настроения. Отразява всички видове емоции, от положителните (радост, оптимизъм, еуфория, увереност, надежда) до негативните (несигурност, съмнение, страх, безпокойство, паника, алчност,скъперничество).

Ето защо един от ключовете е да знаете как да управлявате очакванията, да сте хладнокръвни, да сте спокойни в трудни моменти и да бъдете много търпеливи.

Инвестирането на фондовия пазар е най-добрата инвестиция, която можете да направите в дългосрочен план, потвърдено от цифрите. Независимо дали вземаме предвид инфлацията или не, дългосрочното инвестиране на фондовия пазар лесно бие други класически инвестиции, като 10-годишни облигации, злато и недвижими имоти.

Освен това от 1950 г. S&P 500 е донесъл положителна обща възвръщаемост в 57 от 73 години (78% от времето), въпреки средногодишния спад от -13,8%. Никой не е казал, че ще е лесно. Търпението е ключово. Имало е периоди, когато фондовият пазар не е бил най-добре представящият се актив, но това не е било норма. От 1800 г. насам е имало само 6 от 22 десетилетия, в които фондовият пазар не е доминирал в класацията за представяне. И само златото е единственият актив, различен от фондовия пазар, който се повтаря на първо място и това беше през 70-те години на миналия век, след като САЩ се отказаха от златния стандарт, а през 2000-те години с технологичния балон, също финансовата криза от 2008 г.

Водещи акции по обща възвръщаемост: 

Monster (NASDAQ:MNST) +255957%.
Amazon (NASDAQ:AMZN) +222190%.
Pool (NASDAQ:POOL) +82916%
Nvidia Corporation (NASDAQ:NVDA) +80773%
Cerner (NASDAQ:CERN) +66062%
Johnson Controls (NYSE:JCI) +61322% NVR (NYSE:NVR) +58259%
Netflix (NASDAQ:NFLX) +55866% Idexx Laboratories (NASDAQ:IDXX) +47249%
Apple (NASDAQ:AAPL) +42994%
Microchip Technology (NASDAQ:MCHP) +41234%
Altria (NYSE:MO) +41175%
Starbucks (NASDAQ:SBUX) +40834%

Monster Beverage, производителят на енергийни напитки Monster, е забележителен изпълнител. Той е най-добре представящият се на американския фондов пазар от началото на века. Компанията е увеличила печалбите си годишно от 2008 г. насам, а продажбите й са нараснали с поне 9% годишно от 2001 г. насам.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.