3 юли 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Търговията на валутните пазари в четвъртък премина под знака на дългоочакваните данни за заетостта в САЩ и еврозоната. Новините, които дойдоха от щатите вдъхнаха доза оптимизъм сред инвеститорите, след като стана ясно, че през юни американската икономика е създала нови 4.8 млн. работни места. Това е значително над прогнозите на анализаторите за 3 млн. нови работни позиции. Добри новини дойдоха и от цифрите за нивото на безработица в страната. За юни равнището на безработица е спаднало до 11.1% при предварителна прогноза от страна на икономистите за 12.3%. През май безработните в страната съставляваха 13.3% от работоспособното население. Въпреки силните икономически данни доларът отчете лек ръст. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути се покачи с 0.02 на сто до 97.21 пункта.
Еврото приключи търговията със спад от 0.12% до 1.1239. Във фокуса на вниманието на пазарните участници вчера бяха също и данните за нивото на безработица в еврозоната. За месец май равнището на безработица във валутния съюз отчита лек ръст до 7.4% спрямо 7.3% през април. Въпреки това данните се оказаха по-добри от очакваното, тъй като прогнозите на експертите бяха за ръст на безработицата до 7.7 на сто. Стоковите валути показаха силни резултати вчера, подкрепени от повишението при цената на петрола. Канадският долар поскъпна с 0.17% на дневна база като в края на деня двойката USDCAD се търгуваше на нивата около 1.3563. Руската рубла също се представи добре, регистрирайки покачване от 0.26 на сто до 70.51 рубли за долар.
Златото успя да неутрализира по-ранните си загуби и приключи търговията в четвъртък с повишение въпреки положителните перспективи пред икономическото възстановяване. Спот цената на благородния метал се покачи с 0.3 на сто до 1775.66 долара за тройунция, след като по-рано през деня спадна до под 1758 долара. Фючърсите върху метала нараснаха с 0.4% до 1787.50 долара. „Обикновено доларът трябва да поскъпне при такива силни данни за заетостта. Но видяхме едно слабо покачване. А това означава, че пазарните участници все още изпитват несигурност относно стабилността на икономическото възстановяване“, коментира Едуард Майер, финансов анализатор в ED&F Man Capital Markets. „Не можете да съдите за икономическото възстановяване само на базата на едни данни от един ден… Хората смятат, че икономиката на страната се стабилизира и че Федералния резерв няма да има нужда да прибягва до използването на допълнителни стимули“, заяви в свой коментар за CNBC Майкъл Матошек, главен трейдър в U.S. Global Investors. За разлика от златото, среброто приключи търговията на отрицателна територия. Фючърсите на метала спаднаха с половин процент до 17.93 долара за тройунция.
Петролът поскъпна в четвъртък, след като изпрати най-силното си тримесечие за последните 30 години. Фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 1.16% до 40.28 долара за барел. В същото време цената на базирания в Лондон международен сорт Брент скочи с 1.69% до 42.74 долара. Въпреки драматичните спадове, на които станахме свидетели през април, черното злато успя да се възстанови и завърши със сериозен ръст второто тримесечие на годината. Сорт Брент е нараснал с повече от 80% през второто тримесечие на 2020, което е най-доброто постижение от 1990 година. Тогава, през третото тримесечие петролния сорт е регистрирал ръст от 142%. WTI пък приключи последните три месеца с повишение от 91%.
Основните индекси на Wall Street се възползваха от силните данни за заетостта и приключиха търговията за деня и седмицата на зелено. Петък ще бъде почивен ден за фондовите пазари в САЩ поради 4 юли – Денят на независимостта на САЩ. Индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 0.36% или 92.39 пункта до 25 827.36 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави половин процент към стойността си, затваряйки на нивото от 3130.01 пункта, докато технологичния Nasdaq се покачи с 0.52% до 10 207.63. На корпоративния фронт книжата на производителя на електромобили Tesla скочиха с почти 8% до 1208.66 долара за акция. Причина за силното покачване са данните за продажбите на нови автомобили. Малко по-рано от компанията на Илън Мъск съобщиха, че през второто тримесечие на годината Tesla са произвели 90 650 коли, което е над предварителните прогнози на анализаторите за 72 000. През тази година акциите на Tesla са поскъпнали със 189%, което е в силен контраст с представянето на индекса S&P 500. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски ценни книжа се понижи съответно до 0.67% и 1.43%.
Водещите фондови пазари в Европа записаха силна сесия, подкрепени от добрите данни за заетостта, както и от положителните очаквания, свързани с откриването на ваксина за коронавируса. По-рано през деня стана ясно, че разработката на ваксина от фармацевтичните компании Pfizer и Bio Tech показва добри резултати при първоначалните тестове, тъй като води до създаването на антитела. Това е една от четирите потенциални ваксини срещу вируса, които се намират в най-напреднала фаза. Най-силно представяне направи германският индекс Dax 30 който нарасна с 2.84% до 12 608.46 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 се покачи с почти 2.5% до 5049.38, докато британския FTSE 100 реализира ръст от 1.34% до 6240.36 пункта.
Сред по-важните икономически новини от днешния ден правят впечатление данните за индекса на бизнес активността в сектора на услугите за юни, който ще бъде публикуван за икономиките на еврозоната, Германия, Франция и Великобритания. Петък ще бъде почивен ден в САЩ поради официалните тържества, свързани с 4 юли и Деня на независимостта.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.