05 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Еврото се повиши до 12-седмичен връх спрямо щатския долар в четвъртък, след като Европейската централна банка увеличи своите покупки на облигации на държави засегнати от пандемията на коронавирус. ЕЦБ увеличи размера на своята програма за спешни покупки (PEPP) до 1.35 трилиона евро (1.52 трилиона долара) от 750 милиарда евро, което е увеличение с повече от 500 милиарда евро. Единната валута за последно се повиши с 21% до 1.1256 долара, след като по-рано достигна 1.1123 долара, най-високата си стойност от 12 март. Ръстът на еврото се запазва по време и на петъчната търговска сесия, като едно евро се разменя при цена от 1.13329 за долар. Доларовият индекс, който измерва стойността на валутата спрямо основните валути, отчете спад от 0.18% за деня до 97.144 пункта. Стойността на долара се понижава през последните две седмици, тъй като настроението към риска се подобрява и акциите се повишават с оптимизма, че най-лошият икономически спад от коронавируса е преминал. Данните в САЩ показват, че броят на американците, подали заявления за обезщетения за безработица, се понижава под 2 милиона миналата седмица за първи път от средата на март, но остава изключително висок, тъй като компаниите се приспособяват към среда, която е значително променена от пандемията. Доларът се понижи с 0.15% спрямо японската йена до 108.72 йени за долар, след като по-рано нарасна до 109.16, най-високата стойност от 7 април. Представянето на австралийският долар бе едно от най-добрите от повишаването на рисковия апетит, отчитайки спад с 0.4% до 0.6916 долара, след като в сряда достигна 0.6983 долара, най-високата му стойност след 3 януари.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 затвори с понижение от почти 0.8% след решението на ЕЦБ, като всички сектори се търгуваха на отрицателна територия. Акциите в автомобилния сектор се представиха най-зле, като отчетоха понижение от 1.7%. Нагласите на инвеститорите бяха разклатени, след като президентът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че еврозоната е изправена пред „безпрецедентно свиване“. Централната банка актуализира прогнозите си, заявявайки, че сега очаква икономиката да се свие с 8.7% през тази година, преди да се възстанови до 5.2% през 2021 г. и 3.3% през 2022 г. глобалните пазари продължават да претеглят икономическото възстановяване . Американските акции бяха предимно по-ниски, тъй като Уолстрийт се бореше с разочароващите данни за работните места и увеличените стимули на централната банка. Постъпилите искания за застраховки за безработица са достигнали 1.877 милиона миналата седмица, според Министерството на труда.
Златото се повиши с над 1%, докато доларът се понижаваше. Спот цената на златото се повиши с 0.5% до 1 706.05 за унция, възстановявайки се от почти едномесечното дъно от 1 688.89 долара през последната сесия. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 0.4% до 1 710.90 долара за унция. Наличностите в SPDR Gold Trust ETF се повишиха до 1 133.37 тона в сряда, което е най-високото ниво от април 2013 г.
Цените на петрола отчетоха леки изменения, тъй като инвеститорите очакваха решение от производителите на петрол дали ще продължат рекордното понижение на производството. Фючърсите върху сорта Brent се повишиха с 6 цента, или 0.2% до 39.85 долара за барел. Междинните фючърси върху лекият суров петрол сорт (WTI) се повишиха с 12 цента, за да се установят на цена от 37.41 долара за барел.
През днешният ден очакваме данните за броя на заетите в Канада за месец май, като данните ще бъдат обявени в 15:30 часа българско време. В 15:30 часа ще бъдат обявени данните от САЩ за промяна в заетостта в промишления сектор, както и в не селскостопанската заетост. Очакват се и данните за равнището на безработица в страната. Възможно е да бъде наблюдавана висока волатилност по време на новините.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.